عبدالرحمن الشرقاوي

نوع اصطلاح :
عنوان :
عبدالرحمن الشرقاوي
در وصف امام صادق عليه‏السلام مي‏نويسد:
«لم يجمع الناس علي حب أحد في ذلک العصر کما اجمعوا علي حب الإمام جعفر بن محمد الذي اشتهر فيهم بإسم جعفر الصادق. ذلک انه کان صافي النفس؛ واسع الأفق؛ متوقد الذهن؛ کبير القلب؛ حاد البصيرة؛ ضاحک السن؛، عذب الحديث؛ حلو المعشر؛ سباقا إلي الخير؛ برا؛ طاهرا؛ و کان صادق الوعد و کان تقيا هو من العترة الطاهرة عترة رسول الله صلي الله عليه و آله علي وجهه شعاع من نور النبوة و هو مع انشغاله بکل ذلک - دعوه إلي الوحدانية فالإسلام بالحکمة و الموعظة الحسنة.
کان يتحري أحول الناس و يحمل علي کتفه جرابا فيه طعام و مال فيوزعه علي أصحاب الحاجة دون أن يدع أحدا يعرف علي من يتصدق..» [1] .
«مردم عصر آن حضرت در محبت و دوستي مانند امام صادق عليه‏السلام توافق نداشتند و او در ميان مردم به اسم «جعفر صادق» شهرت داشت زيرا ذاتش صاف، افق فکرش وسيع، ذهنش روشن، قلبش بزرگ، بينائيش حاد، - يعني بسيار نازک‏بين - چهره‏اش خندان، و خوش صحبت و خوش برخورد، و به کارهاي خير و نيکوکاري سبقت مي‏جست پاکيزه و صادق الوعد و پرهيزگار و از عترت پاک رسول خدا صلي الله عليه و آله بود و در چهره‏اش شعاعي از نور نبوت مشاهده مي‏شد با وجود گرفتاري زياد، مردم را به توحيد و اسلام با حکمت و موعظه حسنه فرا مي‏خواند. او هرگز از حال مردم غافل نبود و همواره روي شانه‏ي خود کيسه‏اي پر از طعام و مال کرده و آن را حمل و در ميان مستمندان توزيع مي‏نمود بدون اين که آنها را شناسائي کند.
مردم را از انتقامجوئي بر حذر مي‏داشت و فضيلت عفو و گذشت را به آنها گوشزد مي‏کرد و قول جدش رسول خدا را يادآور مي‏شد که فرمود: «ما زاد عبد بالعفو الا عزا» در اثر عفو، عزت انسان زياد مي‏شود.
او در آسمان معرفت اوج مي‏گرفت و در مشکلات علمي غور مي‏نمود شخصيت والاي او اشعار مي‏داشت که او قويتر از خليفه است زيرا کدام خليفه و ملک در روي زمين در دوران حکومتش به مردم نفع و فائده رسانده است. پيوسته مي‏فرمود: «من طلب الرئاسة هلک» هر کس در طلب رياست باشد، هلاک مي‏شود. پيوسته رياست او را طلب مي‏کرد ولي او از رياست گريزان بود».

پی نوشت ها:
[1] جريدة الأهرام المصرية، ص 10، 18 / 8 / 1978.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir