شيخ محمد بن علي بن زين‏ العابدين

نوع اصطلاح :
عنوان :
شيخ محمد بن علي بن زين‏ العابدين
مناوي قاهري شافعي (1031 - 952 هـ) ملقب به «عبدالرؤوف» مؤلف کتاب «کنوز الحقائق في حديث خير الخلائق» مي‏نويسد:
«من کراماته انه سعي به عند المنصور، فلما حج أحضر الساعي و أحضره و قال للساعي: اتحلف؟ قال له: نعم. فقال جعفر للمنصور: حلفه بما أراه فقال: حلفه، فقال: قل برأت من حول الله و قوته و التجأت إلي حولي و قوتي، لقد فعل جعفر کذا و کدا. فامتنع الرجل، ثم حلف، فما تم حتي مات مکانه.
و منها: ان بعض البغاة قتل مولاه، فلم يزل ليلته يصلي، ثم دعا عليه عند السحر فسمعت الضجة بموته.
و منها: انه لما بلغه قول الحکم بن العباس الکلبي في عمه زيد:

صلبنا لکم زيدا علي جذع نخلة
و لم نر مهديا علي الجذع يصلب‏

قال: اللهم سلط عليه کلبا من کلابک، فافترسه الأسد» [1] .
«از کرامات حضرت صادق عليه‏السلام يکي اين است که مردي پيش منصور از آن حضرت سعايت کرده بود منصور که ضمن يک سفر حج به مدينه آمده بود، سخن‏چين و حضرت صادق را احضار کرد و به سخن‏چين گفت: آيا حاضري قسم بخوري؟ گفت: آري. حضرت صادق عليه‏السلام به منصور فرمود: او را آن چنان که من مي‏گويم، قسم بده. منصور گفت: خودت قسم بده. حضرت صادق عليه‏السلام به آن شخص سخن‏چين فرمود: بگو از حول و قوه‏ي الهي خارج و به حول و قوه‏ي خود متکي شدم بر اينکه جعفر بن محمد اين چنين گفته است. آن شخص اول امتناع کرد، سپس قسم خورد قسمش هنوز به پايان نرسيده بود که هلاک شد.
از جمله کرامات آن حضرت اين است بعضي از ستمکاران غلام او را کشت حضرت طول شب را نماز خواند، سپس به هنگام سحر آن قاتل غلام را نفرين کرد، دعايش تمام نشده بود که آن شخص مرد.
ديگر اينکه چون سخن «حکم بن عباس کلبي» (شاعر بني‏اميه) درباره‏ي عمويش زيد، به گوش او رسيد که گفته بود:
از خانواده‏ي شما زيد را از شاخه‏ي درخت خرما دار زديم ما هرگز هيچ مهدي که بر شاخه‏ي درخت آويزان شود، نديده بوديم. حضرت صادق عليه‏السلام فرمود: پروردگارا سگي از سگهايت را بر وي مسلط گردان. طولي نکشيد که شيري او را از هم دريد».

پی نوشت ها:
[1] جامع کرامات الأولياء، ج 2، ص 5.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir