بطرس بن بولس البستاني مسيحي

نوع اصطلاح :
عنوان :
بطرس بن بولس البستاني مسيحي
مؤلف دائرة المعارف که تمامي علوم متنوع را به ترتيب حروف هجي مشتمل است مؤلف در حيات خود از حرف «ألف» تا کلمه‏ي «تأبط شرا» از حرف «ت» در شش مجلد بزرگ جمع کرد، پسرش «سليم» نيز تتمه‏ي آن را تا کلمه‏ي «روستجق» از حرف «راي» بي‏نقطه نوشته و «امين بستاني» و پسر ديگرش «نجيب» نيز تا کلمه‏ي «عثمانية» نوشته‏اند و تا حال 11 جلد بزرگ بدين ترتيب از حرف «الف» تا حرف «ع، ث» تأليف گرديده و در بيروت چاپ شده است. اين دانشمند مسيحي (متوفي 1883 يا 1887 ميلادي) درباره‏ي امام صادق عليه‏السلام نوشته است:
«جعفر الصادق و هو ابن‏محمد الباقر بن علي زين‏العابدين کان من سادات أهل البيت و لقب بالصادق لصدقه، و فضله عظيم، له مقالات في صناعات الکيمياء و الزجر و الفال و کان تلميذه جابر بن حيان قد ألف کتابا يشتمل علي ألف ورقة تتضمن «رسائل الصادق» و هي خمسمأة رسالة، اليه ينسب کتاب الجفر. و کان جعفر اديبا تقيا دينا حکيما في سيرته» [1] .
«جعفر صادق پسر محمد باقر بن علي زين‏العابدين، از بزرگان اهل‏بيت است و به خاطر صدق و راستي‏اش، به «صادق» ملقب شده و از نظر فضيلت در بالاترين مراحل آن قرار داد و او را مقالاتي در علم کيميا - شيمي - و زجر و فال است. شاگردش «جابر بن حيان» کتابي تأليف نموده در حدود هزار ورقه که متضمن رسائل آن حضرت است. که آنها مجموعا پانصد رساله مي‏باشد کتاب جفر نيز به او منسوب است. جعفر بن محمد در سيرت خود أديبي پرهيزگار و ديندار حکيم بود».

پی نوشت ها:
[1] دائرة المعارف، ج 6، ص 468.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir