ايمان امام صادق

نوع اصطلاح :
عنوان :
ايمان امام صادق
ما چند خبر از اخبار غيبي امام صادق (ع) را نقل مي‏کنيم که خود دلالت بر ايمان شهودي امام صادق دارد:
1 - محمد بن عبدالله مي‏گويد: «عبدالحميد که يکي از راويان فقه شيعه است، در زندان بود. روز عرفه در مکه خدمت امام صادق رسيدم و از زندان و مضيقه‏ي عبدالحميد با ايشان صحبت کردم. امام صادق دعا کردند و بعد فرمودند: رفيقت از زندان آزاد شد. موقعي که از مکه برگشتم و با عبدالحميد تماس گرفتم، معلوم شد همان ساعت که امام صادق دعا کرد و بعد خبر آزادي عبدالحميد را داد، او از زندان آزاد شد.» [1] .
2 - مهزم مي‏گويد: «براي ديدن امام صادق (ع) به مدينه رفتم و منزلي اجاره کردم. پس از مدتي تمايلي به کنيز صاحب خانه پيدا کردم و روزي دست او را با شهوت فشار دادم. همان روز به خدمت امام رسيدم و حضرت فرمودند: امروز کجا بودي؟ من به دروغ گفتم که صبح را در مسجد به سر آوردم. حضرت فرمودند: اما تعلم ان هذا لاينال الا بالورع؛ يعني: آيا نمي‏داني به مقام ولايت، جز با ورع و پرهيزکاري نمي‏توان رسيد؟» [2] .
3 - ابي‏بصير مي‏گويد: «روزي من جنب بودم و چون ديدم که عده‏اي به خدمت امام صادق مي‏روند، من هم با حالت جنابت رفتم. حضرت فرمودند: آيا نمي‏داني به خانه‏هاي ما جنب نبايد وارد شود؟» [3] .
4 - شقراني مي‏گويد: «روزي منصور دوانيقي به افرادي جايزه و عطا مي‏داد. من هم بر در خانه‏ي او ايستاده بودم که امام صادق آمد. جلو رفتم و از ايشان خواستم که از منصور براي من هم عطايي بگيرد. حضرت در مراجعت چيزي را که برايم گرفته بود، به من داد و فرمود:
الحسن لکل احد حسن و منک احسن لمکانک منا، القبيح لکل احد قبيح و منک اقبح لمکانک منا.
کار نيکو از هر که سر زند خوب است و از تو بهتر؛ چون منسوب به مايي، و کار زشت از هر که سر زند بد است و از تو بدتر؛ چون منسوب به مايي.»
شقراني مي‏گويد: «اين کلام اشاره‏اي بود به کار زشت من؛ زيرا گاهي در خفا شراب مي‏خوردم.» [4] .

پی نوشت ها:
[1] مناقب ابن‏شهرآشوب ج 4 ص 247 و 275.
[2] مناقب ابن‏شهرآشوب ج 4 ص 326.
[3] مناقب ابن‏شهرآشوب ج 4 ص 226 از صدوق ره - ارشاد مفيد ج 2.
[4] ربيع الابرار زمخشري - منتهي الآمال ج 2 باب 8 فصل.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir