وضو

نوع اصطلاح :
عنوان :
وضو
خداي سبحان دستورات ديني را راهي براي نورانيت و پاکي انسان قرار داده است. هدف هر دستوري از خدا که به عنوان عبادت بر انسان متوجه شده است؛ پاکي و نورانيت انسان است.
خداي سبحان هنگامي که سخن از وضو و غسل و حتي تيمم دارد، هدف آنها را پاکي انسان عنوان مي‏نمايد. وضو و غسل گرچه شستشوي بدن که پاکي ظاهري است را در بردارند، ليکن هدف اصلي پاکي روح است که وضو و غسل روح انسان را پاک مي‏گردانند. به همين خاطر در مورد تيمم هم که در ظاهر شستشو بدن نيست، بلکه به عکس خاک مال نمودن بدن است، سخن از پاکي دارد. در پايان دستور وضو و غسل و تيمم مي‏فرمايد: يريد ليطهرکم، [1] خدا مي‏خواهد شما را با وضو و غسل تيمم پاک گرداند.
امام صادق عليه‏السلام در مورد نقش وضو در پاکي انسان مي‏فرمايد: من توضأ فذکر اسم الله طهر جميع جسده و من لم يبسم لم يطهر من جسده الا ما اصابه الماء. [2] «هر کس در هنگام وضو نام خدا را ببرد تمام بدنش پاک خواهد شد و هر کس نام خدا را نبرد تنها اعضاي وضو که به آنها آب وضو رسيده است، پاک خواهند شد».
امام صادق عليه‏السلام فرمود هنگام وضو اين گونه دعا کن: اللهم اجعلني من المطهرين، [3] «خدايا مرا از پاکان قرار ده.» در هنگام شستن صورت بگو: اللهم بيض وجهي يوم تسود فيه الوجوه، [4] «خدايا صورت مرا در روزي که صورت‏ها سياه مي‏شوند سفيد و نوراني گردان.» امام صادق عليه‏السلام وضو را نور معرفي مي‏کند و وضو بعد از وضو را نور بر نور معرفي مي‏نمايد، الوضو علي الوضو نور علي نور.[5] .
امام صادق عليه‏السلام در مورد غسل مي‏فرمايد: هنگام غسل بگوييد اللهم طهر قلبي... و اجعلني من المتطهرين. [6] «خدا قلب مرا پاک گردان، مرا از پاکان قرار ده».
امام صادق عليه‏السلام درمورد تيمم مي‏فرمايد: خداي آب، خداي خاک نيز مي‏باشد، ان رب الماء هو رب الارض. [7] خداي سبحان آب و زمين را براي تطهير قرار داده است، ان الله عزوجل جعلهما طهورا. [8] خداي سبحان زمين را مسجد و طهور (سبب پاکي) قرار داده است، جعل الله الارض مسجدا طهورا. [9] .
در همه اين عبارت‏ها سخن از پاکي است. همه يک هدف را پي مي گيرند و آن هدف انگيزه اصلي از زندگي انسان است که تلاش کند خويش را از همه آلايندگي‏ها پاک گرداند. انسان از اين مسؤوليت هيچگاه نبايد غافل شود. امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: هر کس با وضو در بستر بيآرمد، بستر او مسجد او خواهد بود، من تطهر ثم آوي الي فراشه بات و فراشه کمسجده. [10] حتي اگر در بستر استراحت بدون طهارت و وضو قرار گرفته است، امام صادق عليه‏السلام فرمود بر همان لباس و رختخواب خويش تيمم کند و با طهارت و پاکي بخوابد تا ياد خدا باشد، که روح در هنگام خواب پيش خداست، الله يتوفي الا نفس حين موتها و التي لم تمت في منامها. [11] «خدا جان‏ها را در هنگام مرگ مي‏گيرد، و آنان که نمرده‏اند در هنگام خواب».

پی نوشت ها:
[1] مائده، 6.
[2] وسائل، ج 1، ص 298.
[3] وسائل، ج 1، ص 298.
[4] همان، ص 309.
[5] همان، ص 302.
[6] وسائل، ج 1، ص 520.
[7] همان، ج 2، ص 966.
[8] همان، ص 997.
[9] همان، ص 969.
[10] همان، ج 1، ص 265.
[11] زمر، 42.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir