محضر خدا

نوع اصطلاح :
عنوان :
محضر خدا
نماز امام صادق عليه‏السلام همراه با خشوع بود - که قرآن از آن ستايش مي‏نمايد، قد افلح المؤمنون الذينهم في صلواتهم خاشعون. [1] «آن مؤمنان که در نمازشان خشوع دارند، رستگارند.» هنگام آماده شدن براي نماز رنگ رخسار دگرگون مي‏شد؛ ستون‏هاي بدن از خوف خدا به لرزه مي‏آمد. [2] .
امام صادق عليه‏السلام سفارش مي‏کند در هر نمازي که اقامه مي‏کني بر اين انديشه باش که اين نماز آخرين نماز است، اذا صلت فصل لوقتها صلوة مودع تخاف الا تعود اليها. [3] .
درمورد خشوع مي‏فرمايد: اذا دخلت في صلاتک فعليک بالتخشع و الاقبال علي صلاتک، [4] «هنگامي که به نماز مي‏ايستي با حضور قلب باشد. با تمام توجه نماز بگذار».
نماز حضور در محضر کمال بي‏پايان است. نماز گزار هنگام نماز تمام وجودش متوجه قدرت، عظمت و جلالت خداي خويش است. نماز گزار هنگام نماز از تمام غير خدا بريده و به سرچشمه فيض بي‏کران پيوند خورده است و خويش را در محضر خدا مي بيند که نماز حضور در محضر خداست.

پی نوشت ها:
[1] مؤمنون، 2.
[2] اعلام الهداية، ج 8، ص 32.
[3] محجة البيضاء، ج 1، ص 350.
[4] همان، ص 352.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir