نماز جماعت‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
نماز جماعت‏
نماز اولين واجب از فروعات ديني است که در دين اسلام مقرر شده است. از آغازين روزهاي تشريع آن هم به صورت جماعت برگزار شده است. اولين نماز جماعت با شرکت دو نفر (رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم و علي عليه‏السلام) و يا سه نفر (به امامت رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم و با شرکت امير المؤمنين عليه‏السلام و خديجه کبري (سلام الله عليها) تشکيل شده است. [1] .
ثواب نماز جماعت به آن مقدار است که بنا بر روايتي اگر تعداد نماز گزاران از ده نفر بگذرد، جن و انس و فرشتگان توان نگاشتن ثواب يک رکعت آن را نخواهند داشت. [2] .
نماز جماعت از آن مقدار اهتمام برخوردار است که نماز جماعت با تأخير، از فراداي اول وقت افضل مي‏باشد. از امام صادق عليه‏السلام پرسيده شد، نماز اول وقت يا با تأخير با جماعت کداميک افضل است؛ فرمود: امام جماعت نماز را با تأخير انجام مي‏دهد. امام کاظم عليه‏السلام نيز فرمود: يصلونها جماعة افضل، [3] «با جماعت بخوانند (با تأخير) افضل است».
امام صادق عليه‏السلام از رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم روايت مي‏کند: شخصي نابينا به رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم عرض کرد من در برخي اوقات صداي اذان را مي‏شنوم، ليکن کسي نيست که مرا کمک کند تا به مسجد بيآيم. حضرت فرمودند: از منزل خويش تا مسجد ريسماني را وصل کن تا به کمک آن به مسجد بيايي، شدّ مِن منزلک الي المسجد حبلا و احضر الجماعة. [4] .
حتي امام صادق عليه‏السلام درمورد شرکت در نماز جماعت اهل سنت فرمود: کسي که با آنان نماز بخواند، همانند اين است که در صف اول نماز جماعت رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم شرکت نموده باشد، کان کمن صلي خلف رسول الله صلي الله عليه و آله و سلم في الصف الاول. [5] اينک بر پيروان امام صادق عليه‏السلام است که رهنمودهاي حضرت را در برپايي نماز جماعت آويزه گوش خويش قرار دهند.

پی نوشت ها:
[1] اسد الغابة، ج 4، ص 101؛ وسائل، ج 4، ص 373.
[2] روض الجنان، ج 2، ص 965؛ مستدرک الوسائل، باب 1 از ابواب صلوة الجماعة.
[3] وسائل، ج 5، ص 388.
[4] همان، ص 377؛ روض الجنان، ج 2، ص 963.
[5] همان، ج 5، ص 281، محجة البيضاء، ج 1، ص 343.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir