روزه

نوع اصطلاح :
عنوان :
روزه
روزه داري يکي از راههاي مناسب چيره شدن بر خواهش‏هاي نفساني است. چون خواهش‏هاي نفساني همواره زمينه آلودگي و تيرگي روح انسان را فراهم مي‏سازند. روزه داري که پرهيز از اين لذت‏ها و خواهش‏ها مي‏باشد، بهترين راه ستيز با شيطان نفس است. همان اهريمن نفس که سعادت انسان را کمين نموده است.
خداي سبحان براي پاکي جان‏ها روزه را قرار داده است. از روزه داران به عنوان افرادي که خداي سبحان پاداش جزيل براي آنان مهيا ساخته است ياد مي‏کند، و الصائمين و الصائمات... اعدالله لهم اجرا عظيما. [1] .
نقش مهم روزه در پاکي و تزکيه انسان‏ها سبب شده که دين آسماني هماره به آن پافشاري کند و پيامبران و امامان معصوم هماره از اين فضيلت بهره مي‏جسته و بسياري از ايام عمر را روزه مي‏گرفتند. در سيره امام صادق عليه‏السلام اين گونه آمده است که بيشتر روزها، روزه دار بودند. [2] .

پی نوشت ها:
[1] احزاب، 35.
[2] اعلام الهداية، ج 8، ص 32.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir