مهمان نوازي

نوع اصطلاح :
عنوان :
مهمان نوازي
انسان کريم که خواهش‏هاي نفساني را مهار نموده است، همواره مظهر تبلور صفات نيک مي‏باشد. چنين انساني به راحتي موفق به شکوفا نمودن ارزش‏هاي والاي انساني در وجود خويش مي‏گردد.
يکي از صفات پسنديده انساني کرامت و سخاوت و مهمان نوازي مي‏باشد. انسان بخيل و گرفته هيچ گاه موفق به انجام چنين مسؤليتي نمي‏گردد و هماره از پذيرش مهمان گريزان است و اگر شرايطي هم فراهم شود که کسي مهمان چنين انساني شود با چهره عبوس و گرفته و رفتاري نابجا روبرو مي‏گردد.
ليکن انسان وارسته و خود ساخته که صفت گشاده دستي را در خودش شکوفا ساخته با چهره‏اي بشاش و روحي سخي از مهمان پذيرايي مي‏نمايد. چنين فردي حتي اگر از امکانات کافي بهره مند نباشد، چون روحي بلند و متعالي دارد در حقيقت با روح بلند خويش مهمان را پذيرايي نموده و در حد توان خويش مهمان را مي‏پذيرد. برترين جود و سخاوت را هم چنين فردي شکوفا ساخته است، افضل الجود بذل الموجود.
قرآن براي شکوفايي اين ارزش انساني و پرهيز از بخل ورزي و گرفتگي، از مهمان نوازي ابراهيم خليل ستايش مي‏نمايد. در جريان فرود فرشتگان بر ابراهيم خليل که به صورت انسان و به عنوان مهمان بر وي وارد شدند، ابراهيم عليه‏السلام بي‏درنگ به بهترين شکل از آنان پذيرايي نمود. بدون اينکه مهمان را منتظر گذارد؛ با ذبح و بريان نمودن گوساله‏اي چاق و چله از آنان
پذيرايي نمود، فما لبث ان جاء بعجل حنيذ، [1] «بي‏درنگ گوساله‏ي بريان شده براي آنان آورد».
در سيره انسان‏هاي والا نيز اين مهمان نوازي به عنوان يک ارزش الهي و انساني جلوه گر است. درمورد امام مجتبي عليه‏السلام مهمان نوازي و سفره حضرت زبان زد همگان است. درمورد امام سجاد عليه‏السلام آمده است که ديگ غذا را که آماده ساخت، از همه مهمانان و ديگران پذيرايي نمود، حتي براي شخص حضرت يک پرس غذا هم باقي نماند.
اينک اين صفت پسنديده درمورد امام صادق عليه‏السلام اين گونه از رفتار وي متجلي است که حضرت با رويي گشاده و روحي سخي مهمان را مي‏پذيرد و از آنان نيکو پذيرايي مي‏نمايد و به آنان اصرار مي‏ورزد تا بدون هيچ گونه شرم و حيا به مقدار کافي از سفره حضرت بهره مند شوند. و حتي به مهمانان اظهار مي‏دارد کسي ما را بيشتر دوست دارد که از اين سفره بيشتر تناول کند و بيشتر بهره مند شود، اشد کم حبا لنا اشدکم اکلا. [2] .
و کان يأمر في کل يوم بوضع عشر ثبنات من الطعام، يتغدي علي کل ثبنة عشرة. [3] «حضرت هر روز دستور مي‏داد ده ظرف غذا که در هر کدام ده نفر صبحانه مي‏خورند براي ديگران صبحانه فراهم کنند.» روح مهمان نوازي و سخي حضرت اين گونه الگوي علاقه مندان مي‏باشد.

پی نوشت ها:
[1] هود، 69.
[2] اعلام الهداية، ج 8، ص 28.
[3] همان.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir