آراستگي ظاهري

نوع اصطلاح :
عنوان :
آراستگي ظاهري
حضرت ظاهري آراسته داشت. قامتش نه کوتاه بود و نه بلند؛ چهره‏اي داشت که بسان ماه مي‏درخشيد. پوست او لطيف بود و موهايي مجعد و مشکين و پيشاني بلندي داشت. او لباس‏هايي را که مورد رضاي جدش بود، مي‏پوشيد که پيامبر فرموده بود: «بدون اسراف و تکبر بخوريد و بياشاميد و بپوشيد». [1] .
نقل شده است روزي سفيان ثوري، حضرت را ديد که قبايي آراسته و زيبا پوشيده است. سفيان ثوري مي‏گويد: با تعجب به حضرت مي‏نگريستم. پس حضرت فرمود: اي ثوري! چه شده که چنين با تعجب نگاه مي‏کني؟ آيا از آنچه مي‏بيني، تعجب مي‏کني؟ گفتم: اي فرزند رسول خدا! اين لباس، لباس شما و پدرانت نيست. پس حضرت فرمود: اي ثوري! آن زمان، زمان فقر و نداري امت بود و آنان به اقتضاي زمانشان لباس مي‏پوشيدند، ولي اين زمان، زمان نعمت است و نعمت به سوي امت روي آورده است.
سپس حضرت قباي رويين را کنار زد و قباي پشمي خشني را که زير لباس‏هايش پوشيده بود، نشان داد و فرمود: ما اين لباس خشن را براي خدا پوشيده‏ايم و لباس رويين و آراسته را براي شما. پس هر آنچه براي خدا باشد، پوشيده مي‏داريم و آنچه براي شما باشد، آشکارش مي‏کنيم. [2] .
عبدالحليم جندي مي‏نويسد:
امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمود: «آن گاه که خداوند نعمتي را به کسي ارزاني مي‏دارد، دوست دارد آن نعمت را نزد او ببيند؛ زيرا خداوند زيباست و زيبايي را دوست دارد.» و مي‏فرمود: «خداوند زيبايي و تجمل را دوست دارد و از فقر و فقرنمايي ناخرسند است». همچنين مي‏فرمود: «مرد بايد لباس خويش را پاکيزه نگه دارد و از بوي خوش استفاده کند و خانه خويش را گچ کاري کند و آستانه خود را پاکيزه سازد». [3] .

پی نوشت ها:
[1] عبدالحليم جندي، الامام الصادق عليه‏السلام، ص 204.
[2] حلية الاولياء، ج 3، ص 193؛ تهذيب الکمال، ج 3، ص 425؛ سير اعلام النبلاء، ج 6، ص 443.
[3] عبدالحليم جندي، الامام الصادق عليه ‏السلام، ص 204.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir