بردباري

نوع اصطلاح :
عنوان :
بردباري
رويدادهاي زندگي امام صادق عليه‏السلام بسان يک مدرسه است. او در برابر نعمت‏ها، شکور و در بلاها، صبور بود. هنگام پديد آمدن بلاها، يادآور نعمت بود و اين همان صبر جميل است که قرآن ما را بدان فرامي‏خواند.
در تاريخ آمده است حضرت صادق عليه‏السلام فرزندي داشت که پيش چشمان ايشان از دنيا رفت. پس حضرت گريست و در همان وقت نعمت‏هاي خداوندي را به ياد آورد و فرمود: «لئن اخذت لقد ابقيت و لئن ابتليت لقد عافيت؛ خداوندا! تو منزهي، اگر چيزي از ما گرفتي چيزهايي ديگر را برايمان نگه داشتي. اگر مصيبتي دادي، عافيت نيز بخشيدي».
سپس کودک را نزد زنان برد و آنها را سوگند داد که شيون نکنند. آن گاه فرزندش را براي خاک سپاري برد؛ در حالي که مي‏گفت:
پاک و منزه است خدايي که فرزندانمان را از ما مي‏ستاند، ولي دوستي و محبت او در دل ما فزوني مي‏يابد. ما افرادي هستيم که آنچه را دوست داريم، از خدا مي‏طلبيم و او به ما عنايت مي‏کند. آن گاه که به يکي از عزيزانمان مصيبتي رسيد، بدان رضايت مي‏دهيم. [1] .

پی نوشت ها:
[1] ابوزهره، الامام الصادق عليه‏السلام، ص 80، به نقل از: کتاب الصادق، ج 1، ص 269.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir