عفو و گذشت

نوع اصطلاح :
عنوان :
عفو و گذشت
احسان و کرم، سجيه و عادت اهل بيت پيامبر اسلام است. امام صادق عليه‏السلام نيز در اين بيت رشد يافته و از همان کودکي، درس عفو و گذشت را از پدران بزرگوارش فراگرفته بود. ما در اينجا نمونه‏هايي از عفو گذشت امام را که در کتاب‏هاي اهل سنت آمده است، ذکر مي‏کنيم.
علامه يوسف بن محمد اندلسي در کتاب الف باء مي‏نويسد:
روايت شده است حضرت کنيزي داشت که در ظرفي، آب بر دستان حضرت مي‏ريخت. پس در اين هنگام، ظرف به پيشاني امام خورد و به شدت درد گرفت. وقتي کنيز متوجه شد، گفت: اي مولاي من «و الکاظمين الغيظ؛ مؤمنان کساني هستند که در ناراحتي کظم غيظ مي‏کنند» و حضرت فرمود: کظم غيظ کردم. پس گفت: «و العافين عن الناس؛ مؤمنان، اهل گذشت هستند». حضرت فرمود: تو را بخشيدم. کنيز گفت: خدا نيکوکاران را دوست دارد. حضرت فرمود: تو در راه خدا آزادي و هزار درهم نيز به تو بخشيدم. [1] .
عبدالحليم جندي مي‏نويسد:
آن حضرت اعضاي خانواده‏اش را از رفتن روي بلندي باز مي‏داشت. روزي امام به خانه آمد. يکي از کنيزکانش که کودک او را نگه داري مي‏کرد و با کودک بالاي نردبان رفته بود، تا چشمش به حضرت افتاد، از خطايي که کرده بود، هول شد و بدنش لرزيد و کودک از دستش به زمين افتاد و از دنيا رفت. حضرت با چهره‏اي برافروخته بيرون رفت و هنگامي ‏که سبب آن را از وي پرسيدند، فرمود: رنگ چهره‏ام به سبب مردن کودک نيست، بلکه بدين جهت است که کنيزک از آمدن من به وحشت افتاد. پس از آن به کنيز فرمود: تو در راه خدا آزادي و از تو گذشتم. [2] .

پی نوشت ها:
[1] الامام ابي‏الحجاج يوسف بلوي، الف باء، بيروت، عالم الکتب، 1405 ه. ق، چ 3، ج 2، ص 499.
[2] ابوزهره، الامام الصادق عليه‏السلام، ص 151.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir