وصيت به فرزندان

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصيت به فرزندان
وصيت و نصيحت به فرزندان، سيره و سجيه ائمه معصومين عليهم‏السلام بوده است. اين روش، درسي است از مکتب ائمه معصومين عليهم‏السلام براي شيعيانشان در بهتر تربيت کردن فرزندان. اين سيره نشان مي‏دهد که نصيحت و وصيت فرزندان از وظايف پدري است و پدران بايد بدان توجه کنند.
يکي از اصحاب حضرت مي‏گويد: به محضر امام صادق عليه‏السلام مشرف شدم. فرزندش موسي بن جعفر (امام هفتم) را در مقابل حضرت ديدم، در حالي که امام صادق اين سخنان را به او وصيت مي‏کرد و مي‏فرمود:
فرزندم! وصيت مرا حفظ کن که اگر آن را به خاطر داشته باشي، به سعادت و بزرگي خواهي زيست و به درست کاري و خوبي خواهي مرد. اي فرزندم! هر که به قسمت خدا قانع شود، غني خواهد شد. هر کس چشمش به آنچه در دست ديگران است باشد، فقير خواهد شد. هر کس به قسمت خدا راضي نباشد، خدا را در قضا و قدرش متهم ساخته است... هر کس عيب‏هاي ديگران را آشکار سازد، رسوا خواهد شد و هر که شمشير ستم پيشه کند، به همان کشته خواهد شد و هر کس چاهي براي دوستش بکند، خود در آن گرفتار شود.... [1] .

پی نوشت ها:
[1] براي ديدن تفصيل وصيت حضرت نک: حلية الاولياء، ج 3، ص 195؛ تهذيب الکمال، ج 3، ص 427؛ جمال الدين ابي‏الفرج جوزي، المنتظم، بيروت، دارالفکر، 1420 ه. ق، ح 5، ص 2274؛ حوادث سنة، ص 148.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir