وصيت امام صادق به فرزند خود امام کاظم

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصيت امام صادق به فرزند خود امام کاظم
روزي عده اي از شيعيان خدمت امام صادق عليه‏السلام رسيدند و شنيدند که آن حضرت سفارشاتي به فرزند خود، امام کاظم عليه‏السلام، مي‏کند و در حين سفارشات خود مي‏فرمايد: «اي فرزند عزيزم، به سفارشات من توجه کن و آن‏ها را حفظ کن تا در زندگي دنيوي و اخروي خود سعادتمند شوي. سپس فرمود:
اي فرزند عزيزم، هر که به داده‏هاي خود قانع باشد، بي نياز خواهد بود، و هر که چشم طمع به مال مردم داشته باشد، فقير از دنيا خواهد رفت و هر که به تقدير خدا راضي نباشد، خدا را متهم نموده است، و هر که لغزش و اشتباه خود را ناچيز بداند، لغزش ديگران را بزرگ خواهد دانست، و هر که آبروي ديگري را ببرد آبرويش خواهد رفت، و هر که به روي مردم شمشير بکشد به وسيله آن شمشير کشته خواهد شد، و هر که براي نابودي برادر خود چاهي بکند در آن چاه هلاک خواهد شد، و هر که با افراد سفيه و نادان همنشين شود تحقير خواهد شد، و هر که با علما و دانشمندان همنشين شود عزيز خواهد شد، و هر که در مجالس گناه وارد شود متهم خواهد گرديد.
اي فرزند عزيزم، به حق اعتراف کن خواه به سود تو باشد و خواه به ضرر تو، و از سخن چيني بپرهيز که در دل‏هاي مردم براي تو دشمني ايجاد مي‏کند.
اي فرزند عزيزم، بخشش و کرم را از سرچشمه و معدن آن طلب کن؛ زيرا جود و کرم سرچشمه‏هايي دارد و هر سرچشمه اي اصلي دارد و هر اصلي فرعي دارد و هر فرعي ميوه اي دارد و هيچ ميوه اي جز از درخت خود چيده نمي‏شود و هيچ اصلي بدون معدن نيست.
اي فرزند عزيزم، اگر خواستي به زيارت برادران خود بروي به زيارت خوبان آنان برو و به زيارت اشرار و اهل گناه مرو زيرا آنها مانند صخره اي هستند که آبي از آن نمي‏جوشد و يا مانند درختي هستند که سبز نمي‏شود و يا زميني که گياهي از آن نمي‏رويد.» [1] .
برخي از اين سخنان از اميرالمؤمنين عليه‏السلام نيز در «نهج البلاغه» نقل شده؛ اما استبعادي ندارد که امام صادق عليه‏السلام يا از آنها اقتباس نموده باشد و يا به آنها استشهاد نموده باشد.

پی نوشت ها:
[1] نور الأبصار ص 163، حلية الأولياء ج 3 / 135.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir