سفارشات امام صادق به مؤمن طاق

نوع اصطلاح :
عنوان :
سفارشات امام صادق به مؤمن طاق
از سفارشات گران بها و نوراني امام صادق عليه‏السلام به مؤمن طاق اين است که فرمود: اي فرزند نعمان، از کشمکش و نزاع بپرهيز که آن اعمال خير تو را تباه مي‏کند و از جدال ناپسند پرهيز کن که تو را هلاک خواهد نمود و از درگيري و خصومت زياد پرهيز کن که تو را از خدا دور خواهد نمود. همانا مسلمانان پيشين قبل از همه چيز تمرين سکوت مي‏کردند، حال آن که شما تمرين سخن گفتن مي‏کنيد. آنها قبل از اين که قصد اطاعت و بندگي خدا را داشته باشند؛ ده سال تمرين سکوت مي‏کردند. پس اگر توانايي و صبر بر آن را در خود مي‏يافتند خود را براي عبادت آماده مي‏ديدند و گرنه مي‏گفتند: ما هنوز اهليت پيدا نکرده ايم و کسي مي‏تواند نجات پيدا کند که بتواند در مقابل زشتي‏ها سکوت نمايد و بر آزار دولت باطل صبر نمايد، چنين افرادي مؤمنان و برگزيدگان و دوستان حقيقي خداوند هستند.
سپس فرمود: به خدا سوگند! يکي از شما چون وارد قيامت شود اگر به اندازه‏ي گنجايش زمين طلا در راه خدا داده باشد؛ اما حسد مؤمني را در دل داشته باشد آن طلاها در آتش گداخته خواهد شد [و او در آنها معذب خواهد بود].
اي فرزند نعمان، کسي که از او سؤالي شود و بگويد: نمي‏دانم، در حق علم و دانش ظلم نکرده و انصاف داشته است. اي فرزند نعمان! مؤمن [ممکن است] در مجلس خود حسد بورزد، اما هنگامي که از آن مجلس خارج گرديد کينه از دل او خارج مي‏شود.
اي فرزند نعمان، اگر مي‏خواهي محبت و علاقه‏ي تو نسبت به برادر ديني خود خالص بماند، با او مزاح [زياد] و بحث و جدل، و مباهات مکن و کينه و دشمني او را در دل مگير و دوست خود را به اسرار خويش آگاه مکن مگر به اندازه اي که اگر دشمن تو به آن آگاه شود، زياني به تو نرسد؛ زيرا ممکن است دوست انسان روزي دشمنش شود.
اي فرزند نعمان، بلاغت در سخن به تندي زبان و بيهوده گويي و شوخي‏هاي فراوان نيست، بلکه بلاغت در سخن به معناي فهم کلام و قصد تفهيم و اثبات حقيقت مي‏باشد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار ج 78 / 292.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir