سفارشات امام صادق به سفيان ثوري

نوع اصطلاح :
عنوان :
سفارشات امام صادق به سفيان ثوري
سفيان ثوري مي‏گويد: من امام صادق عليه‏السلام را ملاقات نموده و به آن حضرت گفتم: اي فرزند رسول خدا صلي الله عليه و آله، مرا نصيحت و موعظه کنيد. امام عليه‏السلام فرمود: اي سفيان انسان دروغگو مروت و جوانمردي ندارد و انسان ملول و خسته برادري ندارد، و انسان حسود راحتي ندارد و کسي که بداخلاق باشد سروري ندارد. گفتم: اي فرزند رسول خدا صلي الله عليه و آله، بيش از اين مرا موعظه کنيد. فرمود: اي سفيان، به خدا توکل و اعتماد کن تا مؤمن محسوب شوي و به مقدرات خداوند راضي باش تا بي نياز باشي، و به هم نشينان و همسايگان خود احسان و نيکويي کن تا مسلمان شمرده شوي و با فاسق و گناهکار همنشين مشو که او فسق و فجور خود را به تو مي‏آموزد و در امور خود با کساني مشورت کن که از خداي خود مي‏ترسند.
گفتم: اي فرزند رسول خدا صلي الله عليه و آله، بيش از اين مرا نصيحت فرماييد. امام عليه‏السلام فرمود: اي سفيان، کسي که بخواهد بدون عشيره و قبيله عزيز باشد و بدون مال غني و بي نياز باشد و بدون سلطنت و حکومت هيبت و عظمت داشته باشد؛ بايد لباس ذلت گناه را از تن بيرون کند و لباس عزت طاعت را به تن بپوشاند. [1] .
روزي سفيان ثوري به امام صادق عليه‏السلام گفت: از شما جدا نمي‏شوم تا براي من سخني بگوييد و مرا نصيحت نماييد. امام صادق عليه‏السلام به او فرمود: حديث زياد براي تو سودي ندارد. سپس فرمود: اي سفيان، اگر خداوند به تو نعمتي عطا نمود و تو دوست داشتي که آن نعمت براي تو ادامه يابد، پس شکر آن نعمت و حمد خدا را زياد به جاي بياور؛ زيرا خداوند در قرآن فرموده است: (لئن شکرتم لأزيدنکم) [2] و هنگامي که روزي تو تنگ شد، زياد استغفار کن؛ زيرا خداوند در قرآن فرموده است: (... استغفروا ربکم انه کان غفارا - يرسل السماء عليکم مدرارا - و يمددکم بأموال و بنين و يجعل لکم جنات و يجعل لکم أنهارا) [3] يعني: از پروردگار خويش استغفار نماييد همانا او بسيار بخشنده است و اگر از او طلب مغفرت کنيد براي شما رحمت فراوان از آسمان مي‏فرستد و اموال و فرزندان شما را زياد مي‏کند و باغستان‏ها و نهرهايي به شما عطا مي‏فرمايد.
سپس فرمود: اي سفيان، هنگامي که از جانب سلطان و يا غير سلطان اندوهي پيدا مي‏کني فراوان بگو: (لا حول و لا قوة الا بالله) زيرا آن کليد گشايش امور و گنجي از گنج‏هاي بهشتي مي‏باشد. پس سفيان دست‏هاي خود را به يکديگر گره نمود و گفت سه نصيحت بزرگ براي من گفته شد. [4] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار ج 78 / 192.
[2] ابراهيم / 7.
[3] نوح / 10 - 12.
[4] حلية الأولياء ج 3 / 193.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir