معاشرت و همنشين

نوع اصطلاح :
عنوان :
معاشرت و همنشين
ترديدي نيست که انسان فطرتا داراي روحيه‏ي جذب و انعطاف و تقليد است و به سبب معاشرت با مردم، خود به خود تأثير مي‏پذيرد؛ پس اگر هم نشينان او افراد شايسته و صالحي باشند او شايستگي‏ها و خوي‏هاي آنان را به خود جذب مي‏کند و اگر از اشرار و ستمگران باشند زشتي‏هاي آنان را به خود جذب مي‏نمايد اين ويژگي در همه‏ي افراد وجود دارد، از اين رو امام صادق عليه‏السلام اين نکته را متذکر شده و مي‏فرمايد:
«از معاشرت و همنشيني با سلاطين و اهل دنيا پرهيز کنيد که دين شما به سبب همنشيني با آنان از بين خواهد رفت و نفاق جايگزين آن خواهد شد و اين دردي است که شفا ندارد و سبب قساوت قلب و سلب خشوع مي‏شود. و بر شما باد که با امثال و اقران خود از افراد متوسط جامعه معاشرت کنيد که در بين آنان افراد شايسته اي پيدا خواهيد نمود.
و به اهل دنيا و ثروتمندان و به اموالي که آنان در اختيار دارند چشم نيندوزيد؛ زيرا هر که چشم به آنها بدوزد هميشه [نسبت به زندگي خود] ناراضي و اندوهناک است و نعمت‏هايي که در اختيار دارد را ناچيز مي‏شمارد و خدا را کمتر شکر مي‏کند. بلکه بايد به طبقات پايين تر از خود بنگريد تا شاکر نعمت‏هاي خدا باشيد و کرم و احسان خدا بر شما بيشتر گردد.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] از کتاب زيد نرسي مي‏باشد که از اصول معتبره شيعه است و تاکنون مخطوط مي‏باشد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir