سبقت گرفتن در کارهاي خير

نوع اصطلاح :
عنوان :
سبقت گرفتن در کارهاي خير
ترديدي نيست که فراهم شدن شرايط براي انجام عمل شايسته فرصتي است که نبايد آن را از دست داد چرا که از دست دادن آنها موجب ندامت و پشيماني مي‏شود و مي‏توان گفت که همه‏ي موقعيت‏هاي زندگي فرصت‏هايي براي انسان است که اگر از دست برود، باز نخواهد گشت؛ زيرا انجام هر عملي نياز به شرايط بسياري دارد که بيشتر آنها از قدرت و اختيار انسان خارج مي‏باشد، ازاين رو امام صادق عليه السلام مي‏فرمايد: «از فرصت‏ها غافل نباشيد و هر کاري را در فرصت و زمان خود انجام دهيد و از موانع و حوادث آينده هراس داشته باشيد.»
امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: «اگر شرايط انجام کار خيري براي شما آماده شد، آن را به تأخير نيندازيد [زيرا ممکن است شرايط انجام آن ديگر حاصل نشود] و چون خداوند انجام آن عمل را از بنده‏ي خود مي‏بيند مي‏فرمايد: «به عزت و جلالم سوگند! پس از اين عمل بنده‏ي خود را عذاب نخواهم نمود.»
سخنان امام صادق عليه‏السلام در اين زمينه [در کتب حديث] فراوان است. ايشان همانگونه که در مورد فراهم شدن شرايط انجام عمل خير سفارش کرده‏اند در زمينه‏ي فراهم شدن شرايط گناه نيز اعلان خطر نموده و ما را از انجام گناه و معصيت نهي نموده و مي‏فرمايد: «اگر شرايط گناه براي تو آماده شد از آن پرهيز کن؛ زيرا ممکن است هنگامي که خداوند بنده‏ي خود را بر آن گناه مي‏بيند به او بگويد: «به عزت و جلالم سوگند! پس از اين تو را نخواهم بخشيد.» [1] آري سفارش‏هاي امام صادق عليه‏السلام در اين زمينه فراوان است که در اين کتاب مجال بيان همه‏ي آنها نيست.

پی نوشت ها:
[1] وسائل الشيعه ج 1 / 18.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir