ياد گرفتن معارف دين

نوع اصطلاح :
عنوان :
ياد گرفتن معارف دين
بي شک تحصيل و آگاهي از معارف اسلامي و ديني، مقدمه‏ي عبادت و بندگي خداوند است و به وسيله‏ي آن احکام و قوانين الهي محفوظ مي‏ماند. از اين رو فقها و دانشمندان اسلام شناس براي برقراري و دوام دين به بيان حقايق و معارف اسلامي مي‏پردازند تا از حريم دين دفاع کنند. همه‏ي ائمه‏ي اطهار عليهم السلام و به خصوص امام صادق عليه‏السلام درباره‏ي تحقيق و تفحص در دين و آگاهي از معارف اسلامي احاديث فراواني بيان نموده‏اند. و ما احاديثي را در اين زمينه از آن حضرت نقل مي‏نماييم.
امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: «کسي که وظايف ديني خود را بدون بصيرت و آگاهي انجام دهد مانند کسي است که از دور سرابي را مي‏بيند و فکر مي‏کند که آب است و هر چه به دنبال آن مي‏رود از مقصد خود دورتر مي‏شود.»
و يا مي‏فرمايد: «عبادت افراد جاهل و نادان به احکام خدا ارزشي ندارد.» و يا مي‏فرمايد: «مردم چاره اي جز سؤال از احکام خدا و تفقه در دين ندارند.» [1] و يا مي‏فرمايد: «همه‏ي خوبي‏ها و ارزش‏هاي اسلامي و کمالات يک مسلمان در سه چيز نهفته است 1- تفقه در دين 2- صبر در مصايب و مشکلات 3- اندازه گيري در معاش و زندگي.» [2] .
در مورد عظمت مقام فقها و ارزش آثار آنان در حفظ دين امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: «شيطان از مرگ فقيه و عالم ديني بيش از همه خشنود مي‏شود.»
و يا مي‏فرمايد: «هنگامي که فقيهي از دنيا مي‏رود شکافي در دين به وجود مي‏آيد که چيزي آن را جبران نمي‏کند.» [3] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار ج 1 / 221.
[2] کافي ج 1 / 32.
[3] بحارالانوار ج 1 / 220.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir