شکر نعمت‏هاي الهي

نوع اصطلاح :
عنوان :
شکر نعمت‏هاي الهي
امام صادق عليه‏السلام درباره‏ي نعمت‏هاي خداوند و حفظ آنها [به وسيله شکر و ترک اسراف و تبذير و رعايت اعتدال در مصرف] مي‏فرمايد: «نعمت‏هاي خداوند را نيکو مصرف کنيد و بترسيد از اين که آنها [به سبب ناسپاسي و تضييع] از دست شما گرفته شود و به ديگران داده شود؛ زيرا نعمتي که گرفته شود غيرممکن است که به صاحبش بازگردد.» اميرالمؤمنين عليه‏السلام نيز مي‏فرمود: نعمتي که گرفته شود امکان بازگشت آن بعيد خواهد بود.» [1] .
امام صادق عليه‏السلام به اصحاب خود آموزش داد که چگونه بايد از نعمت‏هاي خدا نگهداري کنند و به سدير صيرفي فرمود: «هر چه مال انسان زياد شود حجت الهي بر او بزرگتر خواهد شد، پس تا مي‏توانيد حجت الهي را از دوش خود برداريد.»
سدير گفت: اي فرزند رسول خدا صلي الله عليه و اله چگونه مي‏توانيم حجت خدا را از دوش خود برداريم؟ امام عليه‏السلام فرمود: «به اين وسيله که حوايج برادران ديني خود را برآورده کنيد. سپس فرمود: نعمت‏هاي خداوند را نيکو مصرف کنيد و شکر صاحب آن را به جاي آوريد و کسي که از شما تشکر مي‏کند نسبت به او بيشتر احسان کنيد. و اگر چنين کنيد خداوند نعمت خود را بر شما مي‏افزايد و مردم نيز از شما تشکر و قدرداني مي‏کنند. سپس اين آيه را تلاوت فرمود: (لئن شکرتم لأزيدنکم) [2] .
و از راه‏هاي شکر نعمت‏هاي خدا اين است که بنده‏ي خدا نعمت‏ها و عنايات الهي را [به مقتضاي آيه‏ي: (فأما بنعمة ربک فحدث)] بازگو نمايد. از اين رو امام صادق عليه‏السلام اين خصلت پسنديده را به ما ياد داده و مي‏فرمايد: «خداوند زيبايي و تجمل را دوست مي‏دارد و سستي و اظهار ناراحتي و مصيبت را مکروه مي‏شمارد و دوست مي‏دارد که چون نعمتي را به بنده‏ي خود عطا نمود اثر آن نعمت را بر او ببيند.» پرسيده شد: چگونه بايد بنده اثر نعمت را ظاهر نمايد؟ امام صادق عليه‏السلام فرمود: «لباس خود را تميز و زيبا کند و بوي خوش استعمال نمايد و خانه‏ي خود را نظافت کند و اطاق خود را سفيد کند، تا جايي که فرمود: روشن نمودن چراغ قبل از غروب آفتاب فقر را برطرف و رزق را فراوان مي‏کند.» [3] .
آنچه گفته شد تنها برخي از راه‏هاي شکر و سپاس از نعمت‏هاي خدا بود و آيه‏ي شريفه‏ي (و أما بنعمة ربک فحدث) نيز به همين معنا تفسير شده است.

پی نوشت ها:
[1] مجالس شيخ طوسي مجلس / 9.
[2] مجالس شيخ طوسي مجلس / 11 - آيه 7 سوره ابراهيم.
[3] مجالس شيخ طوسي مجلس / 10.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir