حسن معاشرت

نوع اصطلاح :
عنوان :
حسن معاشرت
حسن معاشرت [و حسن خلق] چيزي نيست که به سادگي و بدون رياضت و زحمت به دست آيد؛ چرا که هر مسلماني بايد براي برادر ديني و رفيق خود از بسياري از خواسته‏ها و غرايز خويش صرف نظر کند و برادر ديني اش را بر خود مقدم بدارد [و از آنچه دارد به او ايثار نمايد]، از اين رو امام صادق عليه‏السلام فرمود: «بايد خود را براي حسن معاشرت و برخورد با برادران خويش و کساني که مي‏خواهي با آنان همنشين شوي آماده کني.» [1] .
از سويي معاشرت نيکو و اخلاق اجتماعي راه‏ها و مراتب زياد و متفاوتي دارد و چه بسا انسان از رعايت مراتب عالي آن غافل مي‏شود. از اين رو امام صادق عليه السلام دستورات لازم را براي حسن معاشرت به ما داده و فرموده است: «حسن خلقک، و کف لسانک، و اکظم غيظک، و أقل لغوک، تغرس عفوک، و تسخو نفسک.» [2] .
يعني اخلاق خود را نيک کن، و زبان خود را کنترل نما، و خشم خود را فرو بر، و سخنان بيهوده‏ي خود را کم کن، و درخت عفو و گذشت را براي برادران ديني و کساني که با آنان معاشرت مي‏کني بکار! و نفس خود را به سخاوت و احسان و گذشت وادار کن.
امام صادق عليه‏السلام مي‏خواهد ما شيعيان نسبت به همه مردم حسن معاشرت داشته باشيم و آن را شعار دائمي و هميشگي خود قرار دهيم از اين رو مي‏فرمايد: «يا شيعة آل محمد ليس منا من لم يملک نفسه عند غضبه، و من لم يحسن صحبة من صحبه»؛ يعني: «اي پيروان آل محمد! از ما نيست کسي که در وقت خشم و غضب، خود را کنترل نکند، و با همنشينان خود خوش برخورد نباشد». اين گونه سخنان از امام صادق فراوان نقل شده است.
امام صادق عليه‏السلام لازم مي‏داند که ما پس از جدا شدن از رفيق و همنشين خود از احوال او جستجو کنيم و نام و نشان او را بدانيم از اين رو به مفضل که از سفر بازگشته بود فرمود: با چه کسي همسفر شدي مفضل گفت: با يکي از برادران شيعه، امام عليه السلام فرمود: او کجا رفت؟ مفضل گفت: هنگامي که من به مقصد رسيدم ديگر از او اطلاع پيدا نکردم امام عليه‏السلام فرمود: مگر تو نمي‏داني هر که با مؤمني چهل گام همراه شود خداوند روز قيامت از حق او سؤال خواهد نمود؟ [3] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار ج 71 / 179.
[2] وسائل ج 8 / 402.
[3] وسائل ج 8 / 403.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir