آداب سفر

نوع اصطلاح :
عنوان :
آداب سفر
در تعاليم اسلامي براي سفر آداب و دستورات خاصي بيان شده است که بي شک رعايت آنها در وطن ضروري نمي‏باشد. البته ممکن است کسي در ابتداي امر، چنين تصور کند که لازمه‏ي جوانمردي و مروت و همت والاي انساني اين است که در سفر امکانات زيادي با خود داشته باشد تا بتواند همراهان خود را مهمان کند و هزينه‏هاي سفر آنان را بپردازد. اما امام صادق عليه‏السلام اين عمل را صحيح ندانسته و آن را نهي نموده است؛ زيرا اگر همسفرها نيز بخواهند همانند او چنين هزينه‏هايي را بپردازند، بسا تکليف سنگيني بر آنان تحميل خواهد شد. حال اگر شخص نيز بخواهد خود همه‏ي اين هزينه‏ها را تحمل کند، در حقيقت همسفران خود را ذليل و شرمسار کرده است و اين برخلاف آداب معاشرت اسلامي است که کسي چيزي را به اسم احسان بر برادر ديني خود تحميل کند و او را خوار و ذليل نمايد.
از اين رو امام صادق عليه السلام به اين امر بسيار تأکيد کرده به طوري که به شهاب بن عبد ربه [1] که به آن حضرت گفت: «شما مي‏دانيد که من اهل دستگيري و کمک به برادران خود هستم و به عده اي که با آنان به مکه مي‏روم، اجازه‏ي تهيه‏ي چيزي را نمي‏دهم، بلکه تمام وسايل و هزينه‏هاي مورد نياز را شخصا به عهده مي‏گيرم» امام عليه‏السلام در پاسخ به او فرمود: «چنين کاري را مکن، زيرا اگر آنان بخواهند سهم خود را بدهند در حق آنان ظلم کرده اي و اگر ندهند شرمسار خواهند شد، پس تو با امثال خود سفر کن تا آنان را آزار ننمايي» [2] .
با توجه به سخن امام عليه‏السلام، اگر کسي مخارج سفر ديگري را بپردازد، موجب خواري و ذلت او مي‏شود. به طور کلي امام عليه‏السلام مسافرت با طبقات پايين تر و همچنين با طبقات بالاتر از خود را نيز نهي نموده و به ابوبصير مي‏فرمايد: «من دوست نمي‏دارم کسي به خود ذلت و خواري بدهد، هر کسي بايد از جهت مالي و اقتصادي با امثال خود مسافرت کند [تا اين که نه ذلت ببيند و نه کسي را ذليل کند.]
روزي ابوبصير روزي از امام عليه‏السلام در مورد کسي که با افراد ثروتمند مسافرت مي‏کند، سؤال نمود و گفت: افراد ثروتمند هنگامي که سفره‏هاي خود را در سفر باز مي‏کنند شخص ضعيف نمي‏تواند مانند آنان باشد از اين رو شرمسار مي‏شود. و امام عليه‏السلام در پاسخ به او و هشام بن حکم نيز که چنين سؤالي را از امام عليه‏السلام پرسيد، فرمود: «با مثل خودت مصاحبت و سفر کن.» [3] بنابراين امام عليه‏السلام به هر دو گروه توصيه فرمود که با امثال خودشان مسافرت کنند، تا کسي سبب خواري خود و يا ديگران نشود. اين سخنان تنها بخش اندکي از وصاياي حکيمانه و زيباي امام صادق عليه‏السلام نسبت به آداب سفر بود که ما به آن بسنده کرديم.

پی نوشت ها:
[1] شهاب بن عبد ربه از اصحاب امام صادق عليه‏السلام و اهل کوفه و مورد اعتماد راويان بوده و ابن ابي عمير از او روايت مي‏کند.
[2] وسائل ج 8 / 302.
[3] وسائل الشيعه ج 8 / 303.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir