حق همسايه

نوع اصطلاح :
عنوان :
حق همسايه
عقل و ادب انسان سليم مسئله احسان و رعايت حق همسايه را کاملا پذيرفته و اين امر همواره از اخلاق اهل خرد بوده است. اعراب قبل از اسلام نه تنها در انجام چنين عملي بر يکديگر فخر مي‏فروختند بلکه تا مي‏توانستند از همسايه و کسي که در پناه آنان قرار مي‏گرفت، دفاع مي‏کردند. اسلام نيز اين صفت نيک و پسنديده را تقويت نموده و بر انجام آن تأکيد کرده است، تا جايي که وصيت‏ها و سفارش‏هاي فراواني از نبي مکرم اسلام صلي الله عليه و آله، نسبت به رعايت اين حقوق نقل شده است.
اميرالمؤمنين عليه‏السلام مي‏فرمايد: «رسول خدا صلي الله عليه و آله به قدري سفارش همسايه را به ما نمود که ما گمان کرديم مي‏خواهد همسايه را وارث همسايه قرار دهد.»
همچنين ائمه اطهار عليهم السلام نيز در اين زمينه سفارش‏هايي فرموده‏اند. از جمله امام صادق عليه‏السلام درباره‏ي همسايه مي‏فرمايد: «بر شما باد به تقواي الهي... و حسن خلق و رعايت حق همسايگان.» [1] اين وصيت فراوان از امام صادق عليه‏السلام نقل شده، تا جايي که تارکين آن را ملامت نموده و مي‏فرمايد: «أما يستحي الرجل منکم أن يعرف جاره حقه و لا يعرف حق جاره.» [2] يعني، آيا يکي از شما حيا نمي‏کند که همسايه اش حق او را رعايت مي‏کند ولي او حق همسايه خود را رعايت نمي‏نمايد؟!
و در روايات معصومين عليهم السلام آمده که فرموده‏اند: «از ما نيست کسي که رعايت حق همسايه خود را نمي‏کند.» [3] .

پی نوشت ها:
[1] وسائل الشيعه ج 11 / 156.
[2] همان ج 8 / 399.
[3] همان، ص 489.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir