دوستان فراوان

نوع اصطلاح :
عنوان :
دوستان فراوان
بي ترديد انسان با کمک و همياري برادر ديني خود، قدرت بيشتري مي‏يابد [و او به منزله‏ي بازوي انسان است]. يعني دوست و برادر انسان در مصايب و سختي ها يار و ياور اوست و در هنگام وحشت پناهگاه اوست و در غربت تنهايي انيس اوست و در وقت حيرت و سرگرداني راهنماي اوست و در وقت سقوط نگهدار اوست و در پنهاني حافظ مال و آبروي اوست و برکات و آثار ديگري نيز دارد که قلم از شمارش و بيان آنها ناتوان است. از اين رو امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: «تا مي‏توانيد برادران ديني خود را زياد نماييد.» و در سخن ديگري نيز مي‏فرمايد:
«أکثر من الأصدقاء في الدنيا فانهم ينفعون في الدنيا و الآخرة، أما الدنيا فحوائج يقومون بها، و أما الآخرة فان أهل جهنم قالوا: فمالنا من شافعين و لا صديق حميم» [1] يعني: دوستان خود را در دنيا زياد کن. زيرا آنان در دنيا و آخرت براي تو سودمند خواهند بود. در دنيا حوايج و نيازهاي تو را برطرف مي‏کنند و در آخرت همان گونه که قرآن از قول دوزخيان فرموده است: «اکنون ما نه شافعي داريم و نه دوست حمايت کننده اي» يعني آنان در آخرت نيز شفيع و حامي انسان خواهند بود.
و شايد مقصود آن حضرت از سود اخروي اين باشد که اگر دوست انسان، فردي الهي و صاحب عقل و ديانت باشد؛ دوست خود را جز به صلاح دنيا و آخرت راهنمايي نمي‏کند و با راهنمايي و خيرانديشي خود برادر خويش را از گرفتاري و خطر دنيا و آخرت نجات مي‏دهد و چه بهره اي بزرگ تر از اين است؟! و شايد مقصود آن حضرت، دعاهايي است که برادر ديني در حق برادر خود مي‏نمايد. چنان که امام صادق عليه‏السلام در سخن ديگري مي‏فرمايد: «براي خود دوستان زيادي فراهم کنيد. زيرا هر مؤمني را دعاي مستجابي خواهد بود.»
و يا مقصود آن حضرت اين است که دوست مخلص و مؤمن در قيامت، از برادر خود شفاعت خواهد نمود. چنان که امام عليه‏السلام مي‏فرمايد: «برادران خود را زياد کنيد، زيرا هر مؤمني در قيامت حق شفاعت دارد.» و يا مي‏فرمايد: «برادران خود را زياد کنيد، زيرا آنان در قيامت بر خداي خود حقي دارند که خداوند آن حق را ادا خواهد نمود.» [2] .
البته اگر برادر ديني، فردي مؤمن و داراي همه‏ي خصلت‏هاي نيکو باشد؛ در دنيا و آخرت مفيد خواهد بود.

پی نوشت ها:
[1] وسائل ج 8 / 427.
[2] وسائل ج 8 / 408.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir