چشم پوشي از عيوب برادران مؤمن

نوع اصطلاح :
عنوان :
چشم پوشي از عيوب برادران مؤمن
بي شک هيچکدام از افراد بشر، از عيب [و خطا] مصون نيستند و کيست که اهل خطا و سهو و غفلت نباشد؟! بنابراين محال است که دوست بي عيب و نقص و منزه از هر گناه و لغزشي پيدا شود. پس کسي که بخواهد دوستان و برادران فراواني داشته باشد، به ناچار بايد از عيب و خطاي آنان چشم پوشي کند. از اين رو امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: «تو کجا مي‏تواني کسي را بيابي که همه‏ي شرايط برادري در او موجود و از همه‏ي عيوب منزه باشد؟» [1] .
و يا مي‏فرمايد: «کسي که بخواهد تنها با افراد شايسته و بدون عيب دوستي کند، دوستان او بسيار اندک خواهند بود.» [2] .
آري اگر کسي بخواهد دوستي‏هايش با دوام باشد، نبايد عيوب دوستانش را برشمارد و بررسي کند از اين رو امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: «بررسي و جستجوي عيوب سبب جدايي مي‏شود.» [3] و مي‏فرمايد: «در عيوب مردم جستجو مکن که بدون دوست مي‏ماني.» [4] .
و به عبارتي بر هر انسان با بصيرت و با تجربه اي واجب است که براي حفظ دوستي و برادري خود با برادران مؤمن باش، از آنان انتظار عصمت نداشته باشد. از اين رو امام صادق عليه‏السلام مي‏فرمايد: «دور از انصاف است که انسان از [همه‏ي] برادران خود انتظار انصاف داشته باشد؛ و از برادر خود راضي نشود مگر به اين که آن برادر او را بر خود مقدم بداند، و اگر کسي چنين باشد خشم او نسبت به برادران خود دايم و پايدار خواهد بود.» [5] .
آري عتاب و سرزنش در برخي از موارد نه تنها به رابطه‏ي برادري و محبت خدشه اي وارد نمي‏کند؛ بلکه بسا سينه‏ها را جلا مي‏دهد و کينه‏هاي پنهان شده‏ي در قلب‏ها را از بين مي‏برد. ولي اگر همين سرزنش و ملامت زياد گردد، در آن صورت اثر معکوسي خواهد داشت و به همين علت امام صادق عليه السلام مي‏فرمايد «کسي که ملامتش زياد باشد، دوستانش کم خواهند بود و کسي که بخواهد براي هر گناهي به برادرش عتاب نمايد، عتاب او دايمي خواهد بود». [6] .

پی نوشت ها:
[1] وسائل ج 8 / ص 418.
[2] بحارالانوار ج 78 / 278.
[3] همان، ص 252.
[4] وسائل ج 8 / 458.
[5] همان.
[6] بحارالأنوار ج 78 / 278.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir