احسان به برادران مؤمن

نوع اصطلاح :
عنوان :
احسان به برادران مؤمن
بي شک احسان به برادران ديني، شاخه اي از درخت کمک و همياري است و از امام صادق عليه‏السلام سفارش‏هاي فراواني در مورد ترغيب افراد به آن نقل شده است.
امام صادق عليه‏السلام در وصيت خود به جميل بن دراج مي‏فرمايد: «و از آثار خالص بودن ايمان، احسان به برادران ديني و سعي در انجام حوايج آنان است و کسي که اهل احسان به برادران ديني خود باشد، مورد محبت خداي رحمان خواهد بود.» تا اين که مي‏فرمايد:
«اي جميل، اين سخن را به دوستان خوب خود برسان». جميل مي‏گويد: من گفتم: دوستان خوب من چه کساني هستند؟ امام عليه السلام فرمود: «کساني که در سختي و آساني به برادران خود احسان و کمک مي‏نمايند.» [1] .
چنان که گذشت، امام عليه‏السلام در وصيت خود به عبدالله بن جندب چنين مي‏فرمايد: «آگاه باش! که خداوند عبادت نشده است به چيزي بهتر از قدم برداشتن براي احسان به برادران ديني.»
با توجه به اين حديث که احسان و نيکي به برادران ديني نزد خداوند ارزش و عظمت بزرگي دارد؛ شيطان مي‏کوشد که مانع آن شود، از اين رو امام صادق عليه السلام به عبدالله بن جندب مي‏فرمايد: «شيطان دام‏هايي دارد که به وسيله‏ي آنها مردم را گرفتار مي‏کند، پس شما نزديک دام‏هاي او نشويد.» عبدالله بن جندب مي‏گويد: گفتم: اي فرزند رسول خدا، دام‏هاي شيطان چيست؟ فرمود: يکي از آنها جلوگيري از احسان و نيکي به برادران ديني مي‏باشد.» از اين رو احسان به برادران ديني در سخنان امام صادق عليه‏السلام فراوان سفارش شده است؛ ولي ما همين اندازه اکتفا نموديم.

پی نوشت ها:
[1] وسائل ج 9 / 475، باب استحباب البر بالاخوان.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir