راستگويي و امانت داري

نوع اصطلاح :
عنوان :
راستگويي و امانت داري
امام صادق عليه‏السلام همواره به کساني که خدمتشان مي‏رسيدند و يا از ايشان جدا مي‏شدند، سفارش به راستگويي و اداي امانت مي‏نمود. البته قبلا نيز برخي از اين گونه احاديث، از آن حضرت نقل شده بود.
با توجه به سفارش‏هاي امام عليه‏السلام اين دو خصلت ذاتا از بهترين خصلت‏هاي نيک است و نه تنها در ديانت اثر و نشانه‏ي روشني دارد؛ بلکه سبب محبوبيت بين مردم و گرايش و اطمينان آنان و به دست آوردن اعتبار و ثروت نيز خواهد شد. براي اثبات اين ادعا مي‏توان تنها به حادثه اي [عجيب] اشاره کرد که براي فهم اين موضوع کافي خواهد بود.
امام صادق عليه‏السلام به عبدالرحمان بن سيابه که مرد جواني بود و بعد از مرگ پدر خود خدمت آن حضرت رسيد فرمود: آيا مي‏خواهي من به تو وصيت و سفارشي بکنم؟ او گفت: آري فداي شما شوم. امام عليه‏السلام به او فرمود: بر تو باد به راستگويي و اداي امانت که اگر رعايت اين خصلت را بکني در اموال مردم شريک خواهي شد. سپس امام عليه‏السلام انگشتان خود را کنار يکديگر قرار داد و فرمود: اين چنين با مال آنان شريک خواهي بود.
عبدالرحمان بن سيابه مي‏گويد: من اين سخن را از امام عليه السلام حفظ نمودم و عمل کردم و پس از آن به قدري اموال من زياد شد که سيصد هزار درهم براي آنها زکات پرداخت نمودم. [1] .
خلاصه‏ي سخن اين که، نصايح و سفارش‏هاي امام صادق عليه‏السلام براي تمام ابعاد و شؤون زندگي و سعادت دنيوي و اخروي و رستگاري انسان سودمند و ضروري است، و وظيفه‏ي هر مسلماني است که به آنها عمل کند.

پی نوشت ها:
[1] بحارالأنوار ج 47 / 384.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir