چند نصیحت از امام صادق

نوع اصطلاح :
عنوان :
چند نصیحت از امام صادق
امام صادق(عليه‏السلام) فرمود: «نظر کن به کسي که پست تر از توست در مال و توانايي و نظر مکن به کسي که بالاتر از توست؛ پس هر گاه به آن چه گفتم، رفتار کني، قانع تر خواهي شد به آن چه قسمت و روزي تو شده است در اين صورت، سزاوار است که پروردگار زيادتر به تو بدهد».
امام صادق (عليه‏السلام) فرمود: «بدان که عمل دايم و کم با يقين، بهتر است نزد خدا از عمل بسيار بدون يقين».
امام صادق (عليه‏السلام) فرمود: «هر کس به زيارت برادر مؤمن خود، براي خدا برود، خداوند عالميان هفتاد هزار ملک را موکل گرداند که او را ندا کنند. خوشا به حال تو و گوارا باد، بهشت از براي تو»!
امام صادق (عليه‏السلام) فرمود: «پيرو ما چهار چيز را منکر نمي‏شود: معراج، پرسش از قبر، اينکه بهشت و دوزخ آفريده شده‏اند و شفاعت».
امام صادق (عليه‏السلام) فرمود: «پيروان ما، کساني هستند که در کارهاي نيک، پيش قدم مي باشند و از کارهاي بد، سرباز مي زنند، نيکويي را آشکار مي کنند و به کار خوب پيشي مي گيرند، براي علاقه‏اي که به رحمت خداوند جليل دارند؛ اينان از ما هستند و با ما هستند هر جا که ما باشيم».
امام صادق (عليه‏السلام) فرمود: «سلامت در تأمل و صبر است و در عجله، ندامت و پشيماني مي باشد و کسي که شروع به امري در غير وقتش کند در غير وقتش، خواهد رسيد».
امام صادق (عليه‏السلام) فرمود: «کم کن، خواب خود را در شب و کلام خود را در روز، همانا نيست در جسد، چيزي که شکرش کمتر باشد از چشم و زبان؛ پس بدرستي که مادر سليمان (عليه‏السلام) به سليمان گفت: اي پسر جان من! بپرهيز از خواب، يعني خواب زياد؛ زيرا که آن محتاج مي کند، تو را در روزي که مردم محتاج اند به اعمالشان».
امام صادق (عليه‏السلام) فرمود: «قناعت کن به آن چه که خداوند، قسمت تو کرده است و نظر کن به آن چيزي که نزد خود داري و آرزو مکن، چيزي را که به آن نخواهي رسيد، همانا کسي که قناعت ورزيد، سير گرديد و کسي که قناعت نکرد، سير نگشت و بهره‏ي خود را از آخرت خود بگيريد و درحال بي‏نيازي و ثروت، تکبر و ناسپاسي مکن و در حال فقر و بي چيزي، بي تابي مکن و سست مباش که حقير شمرد، تو را کسي که بشناسد و جنگ و دعوا مکن با کسي که بالاتر از توست و استهزا و مسخره مکن، کسي را که پست تر از توست و اطاعت مکن بي خردان را...». [1] .

پی نوشت ها:
[1] منتهي الآمال.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir