شيطان و افراد کثير الشک

نوع اصطلاح :
عنوان :
شيطان و افراد کثير الشک
حضرت امام جعفر صادق عليه‏السلام در پاسخ به سوال از تکليف کسي که در تعداد رکعات نمازش زياد شک مي‏کند، به طوري که اصلا نمي‏داند چند رکعت خوانده و چند رکعت باقي مانده است، فرمودند: بايد نمازش را اعاده کند. (زراره و ابوبصير مي‏گويند:) عرض کرديم: زياد شک مي‏کند، به طوري که هر چه هم اعاده کند باز شک مي‏کند. حضرت فرمودند: به شک خود اعتنايي نکند (و به نمازش ادامه دهد).
سپس حضرت فرمودند: با شکستن نماز، شيطان پليد را به خودتان عادت ندهيد که با اين کار او را به طمع مي‏اندازيد (که هر لحظه به سروقت شما بيايد و وسوسه‏تان کند) زيرا شيطان خبيث است و بدان چه عادتش دهند، عادت مي‏کند، پس هر يک از شما (که کثيرالشک باشد) به شک خود اعتنا نکند و نمازش را زياد نشکند؛ چون اگر چند مرتبه به شک خود اعتنا نکرد، ديگر دچار شک نخواهد شد.
زراره مي‏گويد: حضرت سپس فرمودند: شيطان پليد مي‏خواهد مطاع باشد، لذا اگر نافرماني شود ديگر به طرف کسي از شما نمي‏آيد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] کافي: 3 / 358 / 2. 121688.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir