قصر و اژدها در ميان دريا

نوع اصطلاح :
عنوان :
قصر و اژدها در ميان دريا
حضرت امام صادق عليه‏السلام فرمود: خشم، کليد تمام بديها و شرور است.
روايت شده است که منصور دوانيقي شبي به پسر خود گفت: برو جعفر را بياور تا او را بکشم. وزير منصور گفت: کسي که در گوشه‏اي نشسته باشد عزلت گرفته و به عبادت حق مشغول شده و دست از ملک تو کوتاه کرده باشد، کشتن او چه حاصلي دارد و هر چه گفت، سودي نداشت.
ناچار کسي را به دنبال حضرت فرستاد. منصور به غلامان گفت: وقتي که او آمد و من با او مشغول صحبت شدم و عمامه از سر برداشتم شما همان موقع او را بکشيد. پس چون حضرت داخل مجلس شد، منصور از تخت پايين پريد و پيش پاي او دويد و آن حضرت را در صدر مجلس نشانيد. و خود به رسم ادب زانو زد و گفت: اي مولاي من! چرا زحمت کشيديد.
حضرت فرمود: تو مرا طلبيدي. منصور گفت: امروز هر چه شما بفرمائيد من اطاعت مي‏کنم. حضرت فرمود: مي‏خواهم که ديگر مرا نخواني. منصور گفت: سميع و مطيعم. غلامان و وزير منصور بسيار تعجب کردند. چون امام جعفرصادق عليه‏السلام از آن مجلس بيرون رفت. منصور از شدت خوف و ترس و اضطرابي که بر وجود او چيره شده بود، لحاف روي سر کشيد و بيهوش افتاد و تا نصف شب به هوش نيامد. چون به هوش آمد وزير از اضطراب او سؤال نمود.
منصور گفت: اي وزير! چون امام جعفرصادق عليه‏السلام به اين جا وارد شد، من اين قصر خود را ديدم که موج مي‏زند چون کشتي در ميان دريا و اژدهايي عظيم ديدم که يک لب به زير کشتي نهاده و يک لب بر بالاي آن و مي‏گفت: اي منصور اگر به ايشان تعرض کني يا بيازاري تو را با اين قصر فرو مي‏برم. چون او را ديدم و شنيدم عقل از من زايل شد و مدهوش شدم.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir