هفت دستور امام صادق

نوع اصطلاح :
عنوان :
هفت دستور امام صادق
سفيان ثوري گفت: خدمت حضرت صادق عليه‏السلام رسيدم عرض کردم: به من سفارشي (پندي) فرماييد تا بعد از شما آن را به کار بندم. حضرت فرمودند: به گوش مي‏گيري، اي سفيان؟
عرض کردم: آري، اي پسر دخت رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) حضرت فرمودند: اي سفيان، دروغگو را مردانگي نيست و حسود را آسايش و شاهان را برادري و مغرور و متکبر را دوستي و بداخلاق را سروري نيست.
حضرت سپس دم فروبستند. من گفتم: اي پسر دخت رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم)، بيشتر بفرماييد، حضرت فرمودند: اي سفيان، به خدا اعتماد کن، تا عارف باشي و به آن چه قسمت تو کرده است خرسند باش، تا توانگر باشي، چنان رفاقت کن که با تو رفاقت مي‏کنند، تا بر ايمانت بيفزايي و با بدکار همنشيني مکن، که تو را بدکاري مي‏آموزد و در کارهايت با کساني مشورت کن که از خداوند عزوجل مي‏ترسند.
پس حضرت دوباره دم فروبستند. گفتم: اي پسر دخت رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) بيشتر بفرمائيد. حضرت فرمودند: اي سفيان، هر که عزت خواهد بي‏ آن که پادشاهي داشته باشد و قدرت خواهد بي ‏آن که برادران (و دوستان) داشته باشد و هيبت و شکوه خواهد بي ‏آن که مال و ثروت داشته باشد، بايد از خواري معاصي خداوند به عزت طاعت او درآيد.
باز حضرت دم فروبستند. عرض کردم: اي پسر دخت رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) باز هم بفرماييد. حضرت فرمودند: اي سفيان پدرم سه نکته‏ي ادب به من آموخت و از سه چيز نهي فرمود: اما آن سه نکته‏ي ادب که به من آموخت اين بود که به من فرمود: فرزندم، هر که با يار بد بنشيند، به سلامت نماند و هر که گفتارش را در بند نکشد، پشيمان گردد و هر که به جاهاي بدنام آمد و شد کند، مورد بدگماني و اتهام قرار گيرد. عرض کردم: اي پسر دخت رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) آن سه چيز که شما را از آنها نهي نمودند چيست؟
حضرت فرمودند: مرا از همنشيني با کسي که بر نعمت (ديگران) حسادت مي‏ورزد و از گرفتاري و معصيت (ديگران) شاد مي‏شود و يا کسي که سخن‏چين است نهي فرمود. [1] .

پی نوشت ها:
[1] تحف العقول: 21791 367.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir