نحوه نوشتن وصيت‏نامه توسط حضرت جبرئيل

نوع اصطلاح :
عنوان :
نحوه نوشتن وصيت‏نامه توسط حضرت جبرئيل
حضرت امام جعفر صادق عليه‏السلام فرمودند:
رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) فرمودند: هر کس در هنگام فوت خود وصيت نکند، اين کار نقصي در نقل و مروت اوست. عرض کردند: اي رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) وصيت چگونه است.
حضرت فرمودند: چون کسي زمان مرگش فرا رسد و مردم (خويشان و کسان او) پيرامونش جمع شدند، بگويد:
اي خداي آفريننده‏ي آسمان‏ها و زمين، داناي نهان و آشکار و بخشنده مهربان، من در اين سراي دنيا در پيشگاه تو اعتراف مي‏کنم که گواهي مي‏دهم معبودي جز تو نيست، يگانه و بي‏نيازي، محمد (صلي الله عليه و آله و سلم) بنده و فرستاده‏ي توست و قيامت آمدني است و شکي در آن نيست و تو خفتگان گورها را برمي‏انگيزي و حساب راست است و بهشت راست است و نعمت‏هاي بهشتي از خوردني و نوشيدني و زناشويي که خداوند به آنها وعده داده است راست است و دوزخ راست است و ايمان راست است و دين چنان است که تو وصف کرده‏اي و اسلام همان گونه است که تو تشريع فرموده‏اي و سخن همان است که تو گفته‏اي و قرآن چنان است که تو نازل کرده‏اي و تو همان معبود حقيقي و آشکار هستي.
من در اين سراي دنيا در نزد تو اعتراف مي‏کنم که تو را به عنوان پروردگار پذيرفته‏ام و اسلام را به عنوان دين و محمد (صلي الله عليه و آله و سلم) را به پيامبري و علي عليه‏السلام را به امامت، قرآن را به عنوان کتاب آسماني خود و اين که اهل بيت پيامبر تو (عليه و عليهم‏السلام) امامان من هستند. بار خدايا! در هنگام شدايدم تو تکيه‏گاه من هستي و به هنگام غم و اندوهم تو اميد مني و به گاه گرفتاري‏هايي که به من هجوم مي‏آورد، تو نيروي ذخيره مني و ولي نعمت من تو هستي و معبود من و معبود پدرانم تو هستي.
بر محمد و آل او عليهم السلام درود فرست و هرگز چشم بر هم زدني مرا به خودم وامگذار و در تنهايي وحشتناک قبر تو مونس من باش و در آن روز که با تو ديدار مي‏کنم از خودت به من عهد و زنهاري ده. و اين پيمان ميت است در روزي که وصيت مي‏کند و وصيت حقي است بر ذمه هر مسلماني.
حضرت امام جعفر صادق عليه‏السلام فرمودند: مؤيد اين وصيت، اين سخن خداي تبارک و تعالي در سوره‏ي مريم است که مي‏فرمايد: (اختيار شفاعت ندارند مگر کسي که از جانب (خداي) رحمان پيماني گرفته است) و اين همان پيمان است.
حضرت رسول خدا (صلي الله عليه و آله و سلم) به علي عليه‏السلام فرمودند: اين وصيت را بياموز و آن را به خاندان و شيعيان نيز تعليم ده. حضرت فرمودند: اين را جبرئيل به من تعليم داد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] فلاح السائل: 66، وسائل الشيعه: 13 / 313 باب 3.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir