مگس منصور را کلافه کرد

نوع اصطلاح :
عنوان :
مگس منصور را کلافه کرد
ربيع حاجب مي‏گويد: منصور نشسته بود و مگسي او را کلافه کرده بود. هر چه مگس را از خود دور مي‏ساخت باز روي او مي‏نشست. خلاصه منصور از دست او به تنگ آمد (ضعف الطالب و المطلوب). در اين موقع به امام صادق (ع) که در آن مجلس حضور داشت عرض کرد: يا اباعبدالله! لم خلق الله الذباب؟ خداوند براي چه اين مگس را خلق کرده است؟ امام پاسخ آگاه کننده‏اي به او فرمود: ليذل الجبارين؛ تا به وسيله‏ي آن متکبران را خار کند! سپس منصور ساکت شد. [1] .
اصل جواب خيلي مهم نيست؛ مهم شجاعت امام صادق است که اين جمله را به خليفه‏ي سفاک و بي‏رحمي فرموده بود که سادات را زنده زنده زير بناها دفن مي‏کرد! بي‏شک امام مقتضاي زمان و مکان را در نظر مي‏گرفت و سخن مي‏گفت. اما منصور در برابر تندي امام ملايمت نشان داد گر چه در باطن ناراحت بود و به کينه‏ي او افزوده مي‏شد.
گاهي نيز امام در مقابل تندي منصور نرمي و ملايمت نشان مي‏داد و اين وقتي بود که منصور حالت خشم و غضب داشت. ربيع، حاجب منصور گويد: منصور مأم‏موري سوي امام صادق (ع) فرستاد که او را بياورند تا در مورد سعايت‏هايي که از او شده بود پرس و جو کند. همين که به دربار منصور رسيد، نگهبان در را باز کرد و گفت: پسر پيامبر! از سطوت اين شقي به خدا پناه مي‏برم! من خشم او را بر شما شديد ديده‏ام.
امام فرمود: من از خدا سپري دارم، نترس. وقتي امام وارد شد منصور شروع کرد از فضايل رسول الله و علي و موسي و هارون و امام - عليه السلام - برشمردن. سپس گفت: تو مي‏داني که درباره‏ي تو چه‏ها مي‏گويند و احمق‏هاي حجاز درباره‏ي تو چه گمان‏هاي باطل دارند و مردم تو را حبر دهر و ناموس دنيا مي‏پندارند و حجت خدا و ترجمان پروردگار و خزينه‏ي علم او مي‏دانند و گويند ميزان عدل خدا و چراغ هدايت او شما اهل بيت هستيد و خداوند عمل بندگان را بدون معرفت شما قبول ندارد و... تا آنجا که امام را به قتل تهديد کرد.

پی نوشت ها:
[1] علل الشرايع، ص 496؛ چه عالي سروده:

تا به کي اي نفس علت زاي من‏
اي شده درد از تو درمان‏هاي من‏

تابع خوي تو باشد بودنم‏
روي دل سوي تو بايد بودنم‏

بي هواي تو دمي نغنوده‏ام‏
بي رضاي تو بگو کي بوده‏ام‏

نام مردن زندگي بگذاشتي‏
نيستي پايندگي پنداشتي‏

از نکوفامان گريزي تا به کي‏
با نکوفامي ستيزي تا به کي‏

ننگها از نام تو دارند ننگ‏
از تو بدنامان کنون آرند ننگ‏

خويش را بدنام و رسوا کرده‏اي‏
نامها در ننگ پيدا کرده‏اي.


اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir