منصور از گفتار امام منقلب شد

نوع اصطلاح :
عنوان :
منصور از گفتار امام منقلب شد
امام در جواب، ملايمت و حلم نشان داد و فرمود:
درباره‏ي ارحام خود و آناني که بايد حرمت آنها را رعايت کني سخن اشخاصي را که بهشت بر آنان حرام است و محلشان دوزخ است قبول نکن. سخن‏چيني هميشه دليل بر دروغ است و سخن‏چين، اهل بهتان و افتراست و در فريفتن مردم با ابليس شريک است. خداوند فرموده: اي مردمي که ايمان آورده‏ايد «ان جائکم فاسق بنبأ فتبينوا ان تصيبوا قوما بجهالة فتصبحوا علي ما فعلتم نادمين» [1] ؛اگر فاسقي براي شما خبري آورد تحقيق کنيد. مبادا ندانسته مردمي را آزار دهيد سپس از عمل خود پشيمان شويد.
ما از اعوان و انصار تو بوده‏ايم و ارکان کشور تو هستيم. آن قدر که تو به معروف و نيکي امر مي‏نمايي و در ميان رعيت احکام قرآن را اجرا مي‏کني، با اطاعت خود از خدا، دماغ شيطان را به خاک مي‏مالي. با اطلاعاتي که از آداب الهي داري بر تو لازم مي‏گردد که تو به ارحام خود که از تو بريده‏اند نزديک شوي و به کساني که تو را محروم کرده‏اند نيکي و محبت کني و از کسي که به تو ظلم کرده بگذري. معناي صله‏ي رحم آن نيست که موقعي که صله‏ي رحم کني که هنوز از تو نبريده‏اند بلکه آن است که به ارحام خود که از تو بريده‏اند نزديک شوي و با ملايمت، از ايشان دلجويي کني. در اين صورت است که خداوند عمر تو را زياد مي‏کند و حساب تو را در قيامت سبک مي‏سازد.
در اين موقع منصور منقلب شد و گفت: قد صفحت عنک لقدرک و تجاوزت عنک لصدقک فحدثني عن نفسک بحديث اتعظ به و يکون لي زاجر صدق عن الموبقات؛ به قدر و منزلتي که داري و به جهت صداقتت از تو گذشتم. حالا از خود حديثي بگو که پند بگيرم و از کارهايي که وسيله‏ي انحراف و هلاک است مرا باز دارد. [2] امام او را به حلم و بردباري توصيه کرد و فرمود: عليک بالحلم فانه رکن العلم و املک نفسک عند اسباب القدرة؛ بردبار باش که آن پايه‏ي دانش است و علم بي‏حلم پايه و استقامت ندارد و در هنگام قدرت، بر نفس خود مالک باش و او را افسار کن.
صغير اصفهاني چه عالي سروده است:

از غبار خودنمايي‏ها عمل را پاک کن‏
دانه تا حاصل دهد پنهان به زير خاک کن‏

تا جمال شاهد مقصودت آيد در نظر
زنگ غفلت پاک از آيينه‏ي ادراک کن‏

از سبک روحي کند شبنم سوي گردون سفر
بهر معراج حقيقت خويش را چالاک کن‏

خاطرات را تا فرحناکي شود حاصل صغير
رفع اندوه و ملال از خاطر غمناک کن‏

پی نوشت ها:
[1] حجرات / 35.
[2] بحار، ج 47، ص 169 - 167، حديث 9.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir