چگونگي نماز خواندن پشت سر ناصبي

نوع اصطلاح :
عنوان :
چگونگي نماز خواندن پشت سر ناصبي
حضرت امام صادق عليه‏السلام فرمود: دو گروه از امر به معروف و نهي از منکر بهره‏مند مي‏شوند: اول مؤمنين که اصولا نصيحت پذيرند و دوم ناداني که نصيحت را قبول مي‏کند و پند را فرا مي‏گيرد و صاحب قدرت و زور زير بار حق‏جويي و حق‏پوئي نمي‏رود.
و از علي بن سعد بصري نقل مي‏کند که گفت: به حضرت صادق عليه‏السلام گفتم: من در قبيله‏ي بني‏عدي وارد مي‏شوم و آنها همه از مؤذن و پيشنماز و اهل مسجد، عثماني هستند و از شما و شيعيانتان بيزاري مي‏جويند و من هم در ميان آنها منزل کرده‏ام. شما درباره‏ي نماز خواندن پشت سر اين امام جماعت چه مي‏فرمائيد؟ فرمود: نماز بخوان و اعاده هم نکن. هنگامي که به بصره رفتي و فضيل بن يسار قضيه را از تو پرسيد و جواب مرا براي او نقل کردي؛ به پاسخ او به اين سؤال عمل کن و پاسخ مرا رها کن. علي گفت: به بصره رفتم و قضيه را به فضيل گفتم. گفت: او به سخن خود داناتر است، ولي من از او و پدرش شنيدم که مي‏فرمودند: نمازي که پشت سر ناصبي خواندي، حساب نکن و مانند نماز فرادا حمد و سوره بخوان؛ علي گفت: من به جواب فضيل عمل کرده و جواب حضرت صادق عليه‏السلام را رها کردم و متوجه شدم که حضرت آن پاسخ را از روي مصلحتي مانند تقيه و غيره فرموده است.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir