فضيلت پيامبر اسلام بر پيامبران ديگر

نوع اصطلاح :
عنوان :
فضيلت پيامبر اسلام بر پيامبران ديگر
ابوخنيس کوفي مي‏گويد: من وارد مجلس امام صادق عليه‏السلام شدم. پس ديدم عده‏اي از نصاري نزد آن حضرت نشسته‏اند و مي‏گويند: مقام موسي و عيسي و محمد (عليهم‏السلام) يکسان است؛ زيرا همه‏ي آنها صاحب شريعت و کتاب بوده اند. امام صادق عليه‏السلام فرمود: حضرت محمد صلي الله عليه و آله از موسي و عيسي اعلم و افضل است و خداوند به او دانشي عطا نموده، که به ديگران چنين دانشي را عطا نکرده ست. آنها گفتند: آيا آيه اي در اين زمينه در قرآن وجود دارد؟ امام صادق عليه‏السلام فرمود: آري درباره‏ي موسي عليه السلام آيه‏ي شريفه‏ي: (و کتبنا له في الألواح من کل شي ء) [1] يعني «ما براي موسي در الواح تورات از هر چيزي مقداري نوشتيم.» و درباره‏ي عيسي عليه‏السلام آيه‏ي شريفه‏ي: (و ليبين لکم بعض الذي تختلفون فيه) [2] يعني «عيسي براي شما بخشي از آنچه در آن اختلاف داريد را بيان خواهد نمود» و لکن درباره‏ي سيد مصطفي صلي الله عليه و آله مي‏فرمايد: (جئنا بک شهيدا علي هؤلاء و نزلنا عليک الکتاب تبيانا لکل شي ء) [3] يعني «روز قيامت ما تو را شاهد بر اين پيامبران قرار خواهيم داد و بر تو کتابي فرستاديم که بيان کننده‏ي همه‏ي چيزهاست.» و مي‏فرمايد: (ليعلم أن قد أبلغوا رسالات ربهم و أحاط بما لديهم و أحصي کل شي ء عددا) [4] يعني «تا خداوند بداند که پيامبران رسالت‏هاي پروردگار خويش را ابلاغ نموده و او به همه چيز آنان احاطه دارد و همه چيز را [در اين کتاب] جمع آوري نموده.»
سپس فرمود: به خدا سوگند! پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله اعلم از موسي و عيسي عليهم السلام مي‏باشد و اگر موسي و عيسي عليهماالسلام از من چنين سؤالي مي‏پرسيدند و يا من از ايشان سؤال مي‏پرسيدم؛ حقا پاسخي جز اين وجود نداشت. [5] .
نگارنده گويد: با توجه به اين که اميرالمؤمنين عليه‏السلام، باب مدينه‏ي علم رسول الله صلي الله عليه و آله مي‏باشد؛ و اولاد آن حضرت نيز، وارثين علم اويند. ائمه‏ي اطهار از لحاظ علم و تقوي از همه‏ي مردم و حتي از پيامبران نيز برتر خواهند بود.

پی نوشت ها:
[1] اعراف / 145.
[2] زخرف / 63.
[3] نحل / 89.
[4] جن / 28.
[5] بحارالانوار ج 10 / 207.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir