سخن امام صادق در معناي عدالت بين زن‏ها

نوع اصطلاح :
عنوان :
سخن امام صادق در معناي عدالت بين زن‏ها
يکي از منکرين خدا، از مؤمن طاق پرسيد: خداوند در يک آيه مي‏فرمايد: (فانکحوا ما طاب لکم من النساء مثني و ثلاث و رباع فان خفتم ألا تعدلوا فواحدة) يعني: «از زن‏هايي که مي‏پسنديد [و با شما سنخيت دارند] دو عدد يا سه عدد و يا چهار عدد آنان را به نکاح خود درآوريد و اگر مي‏ترسيد که نتوانيد بين آنان عدالت برقرار کنيد يک زن براي شما کافي است».
و در آيه‏ي ديگر مي‏فرمايد: (و لن تستطيعوا أن تعدلوا بين النساء و لو حرصتم فلا تميلوا کل الميل)؛ يعني «شما هرگز نمي‏توانيد [در محبت] بين زن‏ها عدالت برقرار کنيد گر چه حريص بر آن باشيد پس همه تمايل خود را به يک سو نکنيد»، در حالي که بين اين دو آيه تنافي وجود دارد، زيرا آيه‏ي نخست اشاره به اين مطلب دارد که بين زنان عدالت را برقرار کنيد؛ در حالي که در آيه‏ي ديگر مي‏فرمايد: هرگز نمي‏توانيد بين زنان عدالت برقرار کنيد. مؤمن طاق مي‏گويد: من نتوانستم پاسخ او را بدهم، پس وارد مدينه شدم و از امام صادق عليه‏السلام راجع به اين دو آيه سؤال نمودم. امام عليه‏السلام فرمود: آيه‏ي اول مربوط به نفقه است و آيه‏ي دوم مربوط به محبت است. و مقصود از آيه‏ي (و لن تستطيعوا أن تعدلوا..) اين است که شما هر چه بکوشيد نمي‏توانيد همه‏ي آنان را يکسان دوست بداريد، [ولکن نبايد از بعضي از آنان اعراض داشته باشيد]. و چون مؤمن طاق اين پاسخ را براي آن زنديق بيان کرد؛ او گفت: اين چيزي است که تو از حجاز آورده اي.
اين زنديق با تکيه بر آيه‏ي دوم که مي‏فرمايد: «هرگز شما نمي‏توانيد بين آنان عدالت را رعايت کنيد.» ادعا مي‏کند که نوعي تناقض و تنافي بين اين آيه و آيه‏ي اول وجود دارد. که البته بايد توجه داشت که اين تناقض در صورتي قابل قبول است که هر دو آيه، تنها به يک چيز اشاره داشته باشد؛ اما طبق سخن امام صادق عليه‏السلام آيه‏ي اول به نفقه و آيه‏ي دوم به محبت اشاره دارد. بنابراين تناقضي بين اين دو آيه وجود ندارد.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir