اين کرمها را من خلق کرده‏ام

نوع اصطلاح :
عنوان :
اين کرمها را من خلق کرده‏ام
حضرت امام صادق عليه‏السلام فرمود: سه خصلت در هر که باشد آقاست: خشم را فرو بردن، گذشت داشتن، صله‏ي رحم نمودن با جان و مال.
و از ابوجعفر احول نقل شده که گفت:
ابن ابي‏العوجا به من گفت: چنين نيست که اگر کسي چيزي را بسازد و ايجادش کند به طوري که معلوم باشد صانع آن کيست، او خالق و آفريننده‏ي آن چيز است؟ گفتم: چرا؛ گفت: يکي دو ماه به من مهلت بده و بيا تا به تو نشان دهم. من به حج رفته و خدمت حضرت صادق عليه‏السلام رسيدم. حضرت به من فرمود: ابن ابي‏العوجا دو گوسفند براي تو مهيا کرده و با عده‏اي از اصحابش نزد تو مي‏آيد و گوسفندهاي مرده را که بدنشان کرم افتاده مي‏آورد و مي‏گويد: اين کرمها را من خلق کرده‏ام و از کرده‏هاي من است. بگو: اگر از مصنوعات توست و تو آنها را آفريدي، نر و ماده‏اش را جدا کن. ابن ابي‏العوجا سر موعد کرمها را آورد و من گفتم: نر و ماده‏ي آنها را از هم جدا کن. گفت: به خدا! اين حرف از تو نيست؛ اين سوغات را شترها از حجاز آورده‏اند. و در اين حديث است که حضرت صادق عليه‏السلام مسأله‏ي ديگري را هم که ابن ابي‏العوجا بعدا از او پرسيد با جوابش به وي فرمود و چون ابن ابي‏العوجا سؤال کرد و او پاسخ داد، گفت: اين هم از خودت نيست.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir