اسحاق بن جعفر

نوع اصطلاح :
عنوان :
اسحاق بن جعفر
اسحاق مردي مؤمن و اهل فضل و صلاح و تقوا و کوشش در عبادت بود افراد زيادي از او نقل حديث و آثار نموده‏اند و يکي از راويان او به نام «ابن کاسب» هنگامي که مي‏خواهد چيزي از او نقل کند مي‏گويد: «آن شخصيت مورد اعتماد و پسنديده، اسحاق بن جعفر عليه‏السلام چنين گفت.»
اسحاق از کساني بود که بعد از رحلت امام صادق عليه‏السلام امامت برادر خود، موسي بن جعفر عليه‏السلام را پذيرفت و از جانب پدر خود امام صادق عليه‏السلام، امامت موسي بن جعفر را نقل نمود. همان گونه که برادرش، علي بن جعفر، نيز امامت موسي بن جعفر عليه‏السلام را از پدر خود نقل نموده است. آري اين دو برادر بين مردم داراي فضل و تقوايي بودند که احدي درباره‏ي آنان شبهه و اختلافي نداشت. [1] .
اسحاق بن جعفر از جمله شاهدان وصيت نامه امام کاظم درباره‏ي امامت حضرت رضا عليه السلام نيز مي‏باشد و از نشانه‏هاي فضيلت و تقواي او اين است که از امامت حضرت رضا عليه‏السلام دفاع نموده؛ زيرا پس از رحلت حضرت کاظم عليه السلام، فرزندان آن حضرت وصيت نامه‏ي پدر خود، موسي بن جعفر، را همراه برادر خود، امام رضا عليه‏السلام، نزد قاضي بردند و بر ولايت او نسبت به خودشان اعتراف نمودند و عباس بن موسي به قاضي گفت:
در پايان اين وصيت نامه گنجي از طلا نهفته است و پدر ما مي‏خواسته که آن محفوظ بماند و تنها به برادر ما علي بن موسي عليه‏السلام منتقل شود و پدر ما همه‏ي امور ما را در اختيار او قرار داده و ما را عيال او محسوب نموده است و اگر من قصد خودداري و حفظ اسرار را نداشتم، مقابل همه‏ي اينها خبر مهمي را به تو مي‏دادم. پس ابراهيم بن محمد بن اسماعيل بن جعفر برخاست و به عباس بن جعفر گفت: اگر چنين خبري را بدهي [يعني تصريح به امامت علي بن موسي الرضا عليه‏السلام کني] به خدا سوگند! ما آن را از تو نخواهيم پذيرفت و تصديق نخواهيم نمود و تو نزد ما سرافکنده و مورد سرزنش قرار خواهي گرفت. ما تو را به کذب و دروغگويي در خردسالي و بزرگسالي معرفي خواهيم نمود و اگر در وجود تو خيري مي‏بود؛ پدر تو که به ظاهر و باطن تو آگاه بود، تو را معرفي مي‏نمود در حالي که او تو را نسبت به دو دانه‏ي خرما نيز امين نمي‏دانست. پس [با شنيدن اين سخنان] عموي او اسحاق بن جعفر [خشمناک گرديد] و گريبان او را گرفت و گفت: تو مرد سفيه و ضعيف و احمقي هستي که ديروز آن گونه [با امام صادق عليه‏السلام] عمل نمودي و امروز نيز چنين مي‏گويي. پس همه‏ي مردم سخنان اسحاق را تأييد نمودند [و ابراهيم محکوم گرديد] [2] .
کساني که از اسحاق روايت نموده‏اند - غير از ابن کاسب و ابن عيينه - بکر بن محمد ازدي و يعقوب بن جعفر جعفري و عبدالله بن ابراهيم جعفري و وشا [3] مي‏باشند که همگي از راستگويان و افراد مورد اعتماد بوده‏اند.

پی نوشت ها:
[1] ارشاد مفيد، ص 289.
[2] کافي ج 1 / 318، باب النص علي الرضا عليه‏السلام.
[3] وشا، حسين بن علي بن زياد از اصحاب حضرت رضا عليه‏السلام است و روايت هاي او موثق مي‏باشند.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir