رفع حاجت بوسيله جن

نوع اصطلاح :
عنوان :
رفع حاجت بوسيله جن
محمد بن مسلم به نقل از دربان امام صادق عليه السلام به نام مفضّل بن عمر حکايت کند:
روزي دو نفر از دوستان و اصحاب آن حضرت مقداري پول نقد و ديگر اجناس از خراسان به سوي مدينه مي آوردند؛ در بين راه، عبورشان به شهر ري افتاد.
در آنجا يکي ديگر از دوستانشان نيز کيسه اي پول تحويل آن ها داد تا خدمت امام صادق عليه السلام تحويل دهند؛ و مرتّب از آن کيسه محافظت و نگه داري مي کردند، که مبادا مفقود شود.
همين که وارد مدينه منوّره شدند، قبل از آن که به حضور امام صادق عليه السلام شرفياب شوند، به جستجوي اموال و اشياء پرداختند، ناگاه با حالت تعجّب ديدند، که تمام آن ها موجود است؛ مگر کيسه اماني آن مردي که در بين راه براي حضرت فرستاده بود، هر چه تلاش کردند، آن کيسه را نيافتند.
يکي از آن دو نفر به ديگري گفت: خدا به فرياد ما برسد، چه جوابي به حضرت بدهيم؟
ديگري پاسخ داد: آن حضرت کريم و بزرگوار است، عذر ما را مي پذيرد، او مي داند که ما مقصّر نيستيم.
به هر حال اموال و پول ها را برداشتند و به محضر مبارک امام صادق عليه السلام شرفياب شدند؛ و سپس آن اموال را به خدمت حضرتش تقديم کردند.
حضرت پيش از آن که آن اموال را بررسي و محاسبه نمايد که چيست و چقدر است، فرمود: کيسه آن مرد رافضي، که از شهر ري براي ما فرستاده بود کجا است؟
آن ها جريان خود را تعريف کردند.
امام عليه السلام فرمود: اگر آن را ببينيد، مي شناسيد؟
گفتند: بلي، آن را مي شناسيم.
حضرت پيش خدمت خود را صدا زد و فرمود: آن کيسه را بياور، همين که کيسه را آورد، گفتند: اين همان کيسه است.
و در اين لحظه امام جعفر صادق عليه السلام فرمود: شبان گاه به مقداري پول محتاج شدم، يکي از جنّيان را که از دوستان و شيعيان ما بود فرستادم تا کيسه را از بين اموال بردارد و بياورد.[1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار: ج 47، ص 65، ح 5، به نقل از بصائرالدّرجات: ج 2، ب 18، ص 27.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir