مناظره ابوحنيفه و امام صادق

نوع اصطلاح :
عنوان :
مناظره ابوحنيفه و امام صادق
روزي ابو حنيفه - يکي از پيشوايان و رهبران اهل سنّت - به همراه عدّه اي از دوستانش به مجلس امام جعفر صادق عليه السلام وارد شد و اظهار داشت:
يابن رسول اللّه! فرزندت، موسي کاظم عليه السلام را ديدم که مشغول نماز بود و مردم از جلوي او رفت و آمد مي کردند؛ و او آن ها را نهي نمي کرد، با اين که رفت و آمدها مانع معنويّت مي باشد؟!
امام صادق عليه السلام فرزند خود موسي کاظم عليه السلام را احضار نمود و فرمود: ابو حنيفه چنين مي گويد که در حال نماز بودي و مردم از جلوي تو رفت و آمد مي کرده اند و مانع آن ها نمي شدي؟
پاسخ داد: بلي، صحيح است، چون آن کسي که در مقابلش ايستاده بودم و نماز مي خواندم، او را از هر کسي نزديک تر به خود مي دانستم، بنابر اين افراد را مانع و مزاحم عبادت و ستايش خود در مقابل پروردگار متعال نمي دانستم.
سپس امام جعفر صادق عليه السلام فرزند خود را در آغوش گرفت و فرمود: پدر و مادرم فداي تو باد، که نگه دارنده علوم و اسرار الهي و امامت هستي.
بعد از آن خطاب به ابو حنيفه کرد و فرمود: حکم قتل، شديدتر و مهمتر است، يا حکم زنا؟
ابو حنيفه گفت: قتل شديدتر است.
امام عليه السلام فرمود: اگر چنين است، پس چرا خداوند شهادت بر اثبات قتل را دو نفر لازم دانسته؛ ولي شهادت بر اثبات زنا را چهار نفر قرار داده است؟!
سپس حضرت به دنباله اين پرسش فرمود: بنابر اين بايد توجّه داشت که نمي توان احکام دين را با قياس استنباط کرد.
و سپس افزود: اي ابوحنيفه! ترک نماز مهمتر است، يا ترک روزه؟
ابو حنيفه گفت: ترک نماز مهمتر است.
حضرت فرمود: اگر چنين است، پس چرا زنان نمازهاي دوران حيض و نفاس را نبايد قضا کنند؛ ولي روزه ها را بايد قضا نمايند، پس احکام دين قابل قياس نيست.
بعد از آن، فرمود: آيا نسبت به حقوق و معاملات، زن ضعيف تر است، يا مرد؟
ابوحنيفه در پاسخ گفت: زنان ضعيف و ناتوان هستند.
حضرت فرمود: اگر چنين است، پس چرا خداوند متعال سهم مردان را دو برابر سهم زنان قرار داده است، با اين که قياس برخلاف آن مي باشد؟!
سپس حضرت افزود: اگر به احکام دين آشنا هستي، آيا غائط و مدفوع انسان کثيف تر است، يا مني؟
ابو حنيفه گفت: غائط کثيف تر از مني مي باشد.
حضرت فرمود: اگر چنين است، پس چرا غائط با قدري آب يا سنگ و کلوخ پاک مي گردد؛ ولي مني بدون آب و غسل، تطهير نمي شود، آيا اين حکم با قياس سازش دارد؟!
پس از آن ابوحنيفه تقاضا کرد: ياابن رسول اللّه! فدايت گردم، حديثي براي ما بيان فرما، که مورد استفاده قرار دهيم؟
امام صادق عليه السلام فرمود: پدرم از پدرانش، و ايشان از حضرت اميرالمؤمنين علي عليه السلام روايت کرده اند، که رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: خداوند متعال ميثاق و طينت اهل بيت رسول اللّه صلوات اللّه عليهم را از اعلي عليين آفريده است.
و طينت و سرشت شيعيان و دوستان ما را از خمير مايه و طينت ما خلق نمود و چنانچه تمام خلايق جمع شوند، که تغييري در آن به وجود آورند هرگز نخواهند توانست.
بعد از آن که امام صادق عليه السلام چنين سخني را بيان فرمود ابو حنيفه گريان شد؛ و با دوستانش که همراه وي بودند برخاستند و از مجلس خارج گشتند.[1] .

پی نوشت ها:
[1] اختصاص شيخ مفيد: ص 189.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir