تخلف از دستور، هلاکت است

نوع اصطلاح :
عنوان :
تخلف از دستور، هلاکت است
حفص تمّار حکايت کند:
در بحبوحه آن روزهائي که مُعلّي بن خُنيس که يکي از راويان حديث و از اصحاب امام جعفر صادق عليه السلام بود را به دار آويخته و کشته بودند، به محضر مبارک امام صادق عليه السلام شرف حضور يافتم.
حضرت فرمود: ما مُعلّي را به چيزي دستور داديم و او مخالفت کرد، سرپيچي از دستور، سبب قتل او گرديد. عرض کردم: ياابن رسول اللّه! آن سرّي که او آشکار کرد، چه بود؟
حضرت فرمود: روزي او را غمگين و ناراحت ديدم، پرسيدم: تو را چه شده است، که اين چنين غمگين مي باشي؟
مثل اين که آرزوي ديدار خانواده و فرزندانت را داري؟
مُعلّي پاسخ داد: بلي.
به او گفتم: جلو بيا؛ و همين که او نزديک من آمد، دستي بر صورتش کشيدم و گفتم: هم اکنون کجائي و چه مي بيني؟
جواب داد: در خانه خود، کنار همسر و فرزندانم مي باشم. آن گاه من او را به حال خود رها کردم تا لحظاتي در کنار خانواده اش باشد، جائي که حتّي از همسر خود نيز کامي برگرفت.
پس از آن، به او گفتم: جلو بيا؛ و چون جلو آمد، دستي بر صورتش کشيدم و گفتم: الآن کجا و در چه حالي هستي؟
گفت: در مدينه، در منزل شما و کنار شما مي باشم.
سپس به او گفتم: اي معلّي! ما داراي اين اسرار هستيم، هر که اسرار ما را نگهداري کند و مخفي دارد، خداوند دين و دنياي او را در امان دارد.
اي معلّي! موضوعي را که امروز مشاهده کردي، فاش مگردان وگرنه موجب هلاکت خويش، خواهي شد.
اي معلّي! متوجّه باش کتمان اسرار ما موجب عزّت و سعادت دنيا و آخرت مي باشد؛ و هر که اسرار ما را افشاء نمايد، به وسيله آهن (يعني شمشير و تير) و يا در زندان نابود خواهد شد.
بعد از آن حضرت فرمود: و چون معلّي بن خُنيس نسبت به سخنان من بي اهمّيت بود و اسرار ما را براي مخالفين بازگو کرد، همين بي توجّهيش ‍ موجب هلاکتش گرديد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] اختصاص شيخ مفيد: ص 321، رجال کشّي: ص 240، بحارالانوار: ج 47، ص 87، ح 91، مستدرک الوسائل: ج 12، ص 297، ح 23.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir