پيش بيني از فرقه اسماعيليه

نوع اصطلاح :
عنوان :
پيش بيني از فرقه اسماعيليه
زرارة بن اعين حکايت کند:
روزي به منزل امام جعفر صادق عليه السلام وارد شدم، فرزندش حضرت موسي کاظم عليه السلام را در کنارش ديدم و جلوي ايشان جنازه اي - که روي آن پوشيده بود - قرار داشت.
امام صادق عليه السلام فرمود: داود رقّي، حمران و ابو بصير را بگو که نزد من آيند.
در همين بين مفضل بن عمر - دربان حضرت - وارد شد و من براي انجام مأموريت بيرون رفتم؛ و پس از ساعتي به همراه آن افراد حضور امام عليه السلام بازگشتم و مردم مرتب به منزل حضرت رفت و آمد مي کردند.
امام صادق عليه السلام جلو آمد و در حضور جمعيت - که حدود سي نفر بودند - خطاب به داود رقّي کرد و فرمود: پارچه را از روي صورت فرزندم، اسماعيل برطرف نما.
سپس اظهار داشت: اي داود! اسماعيل زنده است، يا مرده؟
داود پاسخ داد: او مرده است.
بعد از آن، افراد يکي پس از ديگري مي آمدند و صورت اسماعيل را مي ديدند و حضرت همان سؤال را از آنان مي پرسيد؛ و آنان مي گفتند: او مرده و از دنيا رفته است.
آن گاه حضرت فرمود: خدايا! تو شاهد بر اقرار اين افراد باش؛ و سپس ‍ دستور داد تا جنازه اسماعيل را غسل داده و کفن نمايند.
و چون فارغ شدند، فرمود: اي مفضل! صورتش را باز کن و پس از آن سؤال نمود: آيا او مرده است، يا زنده؟
و مفضل گفت: او مرده است، حضرت اظهار داشت: خداوندا! تو شاهد باش.
و سپس جنازه را جهت دفن حمل کردند؛ و هنگامي که جنازه را در قبر نهادند، امام عليه السلام جلو آمد و به مفضل فرمود: صورتش را باز کن تا تمام افراد ببينند که او زنده است، يا مرده؟
و همگي شهادت دادند بر اين که او مرده است.
آن گاه حضرت همچنين فرمود: خداوندا! تو شاهد بر گفته آن ها باش، اي افراد حاضر! شاهد و گواه باشيد که به زودي گروهي به وسيله اسماعيل راه باطل را برگزينند و گويند که او زنده است؛ و امام و پيشوا خواهد بود.
آنان بدين وسيله مي خواهند نور خدا را خاموش کنند و در مقابل خليفه و حجّت خدا يعني؛ فرزندم، موسي کاظم موضع بگيرند، وليکن خداوند متعال نور خويش را به اتمام مي رساند، گر چه مشرکان و بدخواهان نخواسته باشند.
و همين که خاک ها را داخل قبر ريختند، حضرت جلو آمد و اظهار داشت: چه کسي درون اين قبر زير خاک پنهان گشت؟
همگي گفتند: ياابن رسول اللّه! فرزند شما اسماعيل بود، که پس از غسل و کفن در اين قبر دفن گرديد.
و در پايان مراسم تدفين، براي آخرين بار حضرت فرمود: خدايا! تو شاهد و گواه باش؛ و سپس دست حضرت موسي کاظم عليه السلام را گرفت و اظهار داشت: اين فرزندم خليفه بر حق است، بدانيد که حق با او و نيز او با حق است؛ و حق از نسل او خواهد بود تا هنگامي که وارث زمين - يعني ولي عصر، امام زمان (عجّل اللّه تعالي فرجه الشريف)، آشکار گردد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار: ج 48، ص 21، ح 32، غيبة نعماني: ص 179.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir