اهميت ديدار خويشاوندان

نوع اصطلاح :
عنوان :
اهميت ديدار خويشاوندان
مرحوم شيخ طوسي در کتاب خود حکايت نموده است:
روزي منصور دوانيقي امام صادق عليه السلام را به دربار خود احضار کرد، هنگامي که حضرت وارد شد، کنار منصور - که برايش محلّي در نظر گرفته شده بود - نشست.
پس از آن، منصور دستور داد تا فرزندش مهدي را بياورند؛ و چون آمدن مهدي مقداري به تأخير افتاد، منصور با تهديد گفت: چرا مهدي نيامد؟
اطرافيان در پاسخ گفتند: همين الآن خواهد آمد.
هنگامي که مهدي وارد مجلس شد، خود را آراسته و خوشبو کرده بود؛ منصور خطاب به امام صادق عليه السلام کرد و اظهار داشت:
ياابن رسول اللّه! حديثي را پيرامون ديدار و رسيدگي به خويشان برايم گفته اي، دوست دارم آن حديث را تکرار فرمائي تا فرزندم، مهدي نيز بشنود.
حضرت صادق آل محمد صلوات اللّه عليهم فرمود: اميرالمؤمنين علي عليه السلام از رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: چنانچه مردي با يکي از خويشان خود صله رحم نمايد و از عمرش سه سال بيشتر باقي نباشد، خداوند متعال آن را به مدت سي سال طولاني مي نمايد؛ و اگر قطع صله رحم نمود و سي سال از عمرش باقي بود، خداوند آن را سه سال مي گرداند.
منصور گفت: اين حديث خوب بود؛ ولي قصد من آن نبود، حضرت فرمود: بلي، پدرم از اميرالمؤمنين علي عليه السلام و او از رسول خدا صلي الله عليه و آله روايت نمود: صله رحم سبب عمران و آبادي خانه و زندگي است؛ و نيز موجب افزايش عمر خواهد بود، گرچه از خوبان نباشد.
منصور گفت: اين خوب بود، ولي منظورم حديث ديگري است.
امام جعفر صادق عليه السلام فرمود: پدرم باقرالعلوم از پدرش زين العابدين و او از پدرش سيّدالشّهداء، از اميرالمؤمنين علي عليهم السلام و او از رسول خدا صلي الله عليه و آله حديثي را نقل کرده است، که فرمود:
صله رحم بازخواست شب اوّل قبر و محاسبات قيامت را آسان مي گرداند؛ و دل مرده را با از بين بردن کينه ها و حسادت ها و ناراحتي ها زنده و شاداب مي نمايد.
در اين هنگام منصور گفت: آري، منظورم همين حديث بود.[1] .

پی نوشت ها:
[1] امالي شيخ طوسي: ص 316، بحارالانوار: ج 47، ص 163، ح 3.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir