چاره جوئي قبل از حادثه

نوع اصطلاح :
عنوان :
چاره جوئي قبل از حادثه
قتبه أعشي - که يکي از دوستان امام صادق جعفر عليه السلام - است، گويد:
روزي از روزها يکي از کودکان آن حضرت مريض شده بود، و من به قصد عيادتش حرکت کردم، حضرت را جلوي منزلش اندوهگين و غمناک ديدم.
عرضه داشتم: ياابن رسول اللّه! فدايت شوم، حال فرزندت چگونه است؟
حضرت فرمود: با همان حالتي که بوده است، هنوز مريضي و ناراحتي او بر همان حالت ادامه دارد.
بعد از آن، حضرت سريع به داخل منزل خود رفت؛ و چون ساعتي گذشت از منزل بيرون آمد در حالتي که چهره اش باز و غم و اندوه در آن حضرت احساس نمي شد.
فکر کردم که بحمداللّه حال کودک بهبود يافته است، لذا سوال کردم: اي مولايم! بفرمائيد حال کودک چگونه است؟
فرمود: راهي را که مي بايست برود، رفت.
عرض کردم: قربانت گردم، در آن هنگامي که کودک زنده و مريض حال بود، شما را غمگين و محزون مشاهده کردم؛ ولي اکنون که او وفات يافت، شما را در حالتي ديگر مشاهده مي کنم؟!
حضرت فرمود: اي قتبه! ما خانواده اي هستيم که قبل از ورود بلا و مصيبت چاره انديشي مي نمائيم؛ ولي زماني که مصيبت اتفاق افتاد و واقع گرديد تسليم قضا و قدر الهي مي باشيم و راضي به رضاي او هستيم، بنابر اين ديگر ناراحتي و اندوه معنائي ندارد. [1] .
و به دنباله همين روايت آمده است، که حضرت فرمود: ما اهل بيت رسالت، همچون ديگران دوست داريم که خود و خانواده و اموالمان سالم باشد؛ امّا هنگامي که اراده خداوند و قضا و قدر او فرا رسد، تسليم امر حق گشته و راضي به مشيت الهي او هستيم.

پی نوشت ها:
[1] اعيان الشّيعة: ج 1، ص 664، بحارالانوار: ج 47، ص 268، ح 39، و ص 18، ح 7 با مختصر تفاوت.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir