گناه بي اعتنائي سواره

نوع اصطلاح :
عنوان :
گناه بي اعتنائي سواره
طبق روايتي که در کتاب هاي معتبر وارد شده است:
در يکي از سال ها امام صادق عليه السلام به همراه بعضي از اصحاب و دوستان خود، براي انجام مناسک حجّ خانه خدا، به سوي مکه معظمه حرکت کردند.
در مسير راه، جهت استراحت در محلي فرود آمدند، آن گاه حضرت به بعضي از افراد حاضر فرمود: چرا شما ما را سبک و بي ارزش ‍ مي کنيد؟
يکي از افراد - که از اهالي خراسان بود و در آن مجلس حضور داشت - از جا برخاست و گفت: ياابن رسول اللّه! به خداوند پناه مي بريم از اين که خواسته باشيم به شما بي اعتنائي و توهيني کرده و يا دستورات شما را عمل نکرده باشيم.
حضرت صادق عليه السلام فرمود: چرا، تو خودت يکي از آن اشخاص ‍ هستي.
آن شخص گفت: پناه به خدا، من هيچ جسارت و توهيني نکرده ام.
حضرت فرمود: واي بر حالت، در بين راه که مي آمدي در نزديکي جُحفه، تو با آن شخصي که مي گفت: مرا سوار کنيد و با خود ببريد، چه کردي؟
و سپس حضرت افزود: سوگند به خدا، تو براي خود کسر شأن دانستي؛ و حتي سر خود را بالا نکردي؛ و او را سبک شمردي و با حالت بي اعتنائي از کنار او رد شدي.
و سپس حضرت در ادامه فرمايش خود افزود: هرکس به يک فرد مؤمن بي اعتنائي و بي حرمتي کند، در حقيقت نسبت به ما بي اعتنائي کرده است؛ و حرمت و حق خدا را ضايع کرده است. [1] .

پی نوشت ها:
[1] کافي: ج 8، ص 88، ح 73، وسائل الشيعة: ج 12، ص 272، ح 1.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir