استجابت دعا براي غريق جحفه

نوع اصطلاح :
عنوان :
استجابت دعا براي غريق جحفه
مرحوم قطب الدين راوندي و ديگر بزرگان حکايت کنند:
روزي حمّاد بن عيسي به حضور مبارک امام جعفر صادق عليه السلام وارد شد و از آن حضرت تقاضا نمود تا برايش دعا نمايد، که خداوند چندين مرتبه سفر حجّ، باغي مناسب و سرسبز، خانه اي نيک و وسيع، همسري زيبا و خوش نام؛ و از خانواده اي خوب، همچنين فرزنداني متديّن و نيکوکار نصيب و روزي او گرداند.
امام صادق عليه السلام چنين دعا نمود:
خداوندا! پنجاه مرحله سفر حجّ، باغي مناسب، خانه اي نيک، همسري خوب؛ و از خانواده اي بزرگوار، فرزنداني نيکوکار و فهيم، روزيِ حمّاد بن عيسي گردان.
يکي از دوستان حمّاد که در آن مجلس دعا حضور داشت، گويد: پس از گذشت چند سالي، به شهر بصره رفتم؛ و ميهمان حمّاد بن عيسي شدم.
حمّاد گفت: آيا به ياد مي آوري آن روزي را که امام جعفر صادق عليه السلام براي من دعا کرد؟
گفتم: بلي.
گفت: من تاکنون چهل و هشت مرتبه حجّ انجام داده ام؛ و اين خانه اي را که مي بيني، در شهر بصره نظير و مانندي ندارد، نيز باغي دارم که از هر جهت بهترين باغ ها است، همسري پاک و نجيب دارم، که از محترم ترين خانواده ها مي باشد؛ و اين هم فرزندانم مي باشند، که مؤدّب و متديّن هستند؛ و همه اين ها از برکت دعاي امام جعفر صادق عليه السلام است.
همين شخص در ادامه داستان گويد: حمّاد پس از پايان پنجاهمين مراسم حجّ، نيز براي سفر پنجاه و يکمين بار عازم مکّه معظّمه شد؛ و چون به جُحْفِه رسيد، خواست که احرام ببندد، ناگهان سيل آمد و حمّاد را با خود برد و همراهانش جنازه او را نجات دادند.
و به همين جهت، حمّاد به عنوان غريق جُحْفِه معروف شد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] الخرايج والجرايح: ص 200، بحارالانوار: ج 47 ص 116 ح 153.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir