کرامت و نصيحت در سفر زيارتي

نوع اصطلاح :
عنوان :
کرامت و نصيحت در سفر زيارتي
ابوجعفر محمد هلالي - پير مردي 128 ساله - حکايت کند:
در آن سالي که حضرت ابوعبداللّه، امام صادق عليه السلام به شهر حيره منتقل شده بود، جهت زيارت و ملاقات آن حضرت عازم آن ديار گشتم.
هنگامي که وارد حيره شدم، کثرت و انبوه جمعيت که براي ديدار حضرت آمده بودند، مانع شد که من خود را به حضرت برسانم و تا سه روز به درون منزل راه نيافتم.
و چون روز چهارم شد مقداري خلوت شد، جلو رفتم، آن گاه حضرت مرا ديد و به نزديک خود دعوت نمود.
پس از گذشت ساعتي به همراه حضرتش جهت زيارت قبر حضرت اميرالمؤمنين، امام علي عليه السلام عازم آن ديار شديم، پس مقداري از مسافت را که پيموديم، امام صادق عليه السلام از جاده کناره گرفت و در گوشه اي نشست و خاک زمين را نرم کرد؛ و سپس در آن خاک نرم ادرار نمود، بعد از آن با آبي که همراه داشت، وضو ساخت و دو رکعت نماز به جا آورد و دست به دعا بلند نمود.
و چون دعايش پايان يافت، حرکت کرديم و در مسير راه، حضرت نکاتي چند مطرح نمود:
دريا، همسايه شناس و همسايه پذير نيست؛ پادشاه، آشنا و دوست نمي شناسد؛ سلامتي و تندرستي قابل تخمين و قيمت نيست، چه نعمت هاي مهم و ارزشمندي که در اختيار انسان ها است؛ ولي قدر آن ها را نمي دانند.
همچنين امام عليه السلام در ادامه فرمايشات خود افزود: هميشه پنج چيز را سرلوحه برنامه زندگي خود قرار دهيد تا سعادتمند و رستگار باشيد:
براي هر کاري استخاره کنيد، به وسيله شادماني و شادابي جذب برکت و رحمت نمائيد، خود را به وسيله بردباري و صبر و استقامت آرايش دهيد، در هر حال از دروغ پرهيز و دوري نمائيد؛ و در معاملات اجناس را به طور کامل دريافت و پرداخت کنيد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار: ج 47، ص 94، ح 106، به نقل از نوادر علي بن أسباط.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir