تنها شخص شجاع در مقابل تهمت ها

نوع اصطلاح :
عنوان :
تنها شخص شجاع در مقابل تهمت ها
عبداللّه بن سليمان تميمي حکايت کند:
چون دو نفر از نوادگان امام حسن مجتبي عليه السلام به نام هاي: محمد و ابراهيم که هر دو برادر و از فرزندان عبداللّه بن الحسن بن الحسن عليه السلام بودند به دستور منصور دوانيقي به شهادت رسيدند؛ شخصي به نام شيبة بن غفال از طرف منصور به عنوان استاندار شهر مدينه منصوب شد.
همين که اين شخص وارد مدينه طيبه گرديد، به مسجدالنبي صلي الله عليه و آله آمد و در ميان جمعيتي انبوه، بالاي منبر رفت و پس از حمد و ثناي الهي چنين گفت:
علي بن ابي طالب وحدت مسلمين را در هم ريخت؛ و تفرقه به وجود آورد؛ و با مؤمنين جنگ و قتال کرد و او خواست بر مسند خلافت بنشيند، که افراد لايقي مانع او شدند.
و خداوند متعال نيز آن خلافت را بر او حرام گردانيد، همچنين فرزندان او هم به پيروي از او در فساد و ايجاد تفرقه تلاش مي کنند و چيزي را که مستحق آن نيستند، دنبال مي نمايند.
اين نوع سخنان براي اکثر جمعيت تلخ و غير قابل تحمل بود؛ ولي کسي جرأت اعتراض و پاسخ گوئي او را نداشت، تا آن که مردي از ميان جمعيت برخاسته و چنين اظهار داشت:
ما نيز حمد و ثناي الهي مي گوئيم و بر پيغمبر خدا که خاتم همه پيامبران الهي است و همچنين بر ديگر پيغمبران خداوند درود مي فرستيم.
و سپس افزود: اي پسر غفال! آنچه را که از خوبي ها و فضائل بر زبان جاري کردي، ما اهل آن و شايسته آن هستيم؛ و آنچه را که از زشتي ها و فساد گفتي، تو و رئيس تو اهل آن و لايق آن هستيد؛ لحظه اي به خود بينديش که در چه وضعيتي و در کجا قرار گرفته اي؟ و چگونه با چه کساني سخن مي گوئي؟!
تو بر جايگاه ديگري نشسته اي و از نان ديگري مي خوري.
آن گاه مردم را مخاطب قرار داد و فرمود: اي جماعت حاضر! آيا شما را خبر دهم که چه کسي در روز قيامت بي بهره؛ و بلکه در ضرر و زيان است؟
و سپس در پاسخ خويش اظهار داشت: او همان کسي است که آخرت خود را براي دنياي ديگري بفروشد؛ و او مانند همين فاسق مي باشد.
شيبه استاندار مدينه منوره ديگر سخني نگفت و از منبر پائين آمد و رفت.
عبداللّه بن سليمان گويد: بعد از آن، جويا شدم و از افراد سوال کردم که آن شخص با شهامت و قوي دل چه کسي بود؟
در پاسخ گفتند: او صادق آل محمد، جعفر بن محمد صلوات اللّه عليهم اجمعين مي باشد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] امالي شيخ طوسي: ص 294، بحارالانوار: ج 47، ص 165، ح 5.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir