دو علم دانستني پيرامون دوقلوها و چگونگي وزش باد

نوع اصطلاح :
عنوان :
دو علم دانستني پيرامون دوقلوها و چگونگي وزش باد
مرحوم کليني در کتاب شريف کافي آورده است:
يکي از اصحاب امام جعفر صادق عليه السلام داراي دو نوزاد دوقلو گرديد، همين که به حضور مبارک آن حضرت شرفياب شد، پس از تبريک و تهنيت به او فرمود: آيا مي داني کدام يک از دوقلوها بزرگترند؟
پدر نوزاد در جواب اظهار داشت: آن که اول از شکم مادر خارج و به دنيا آمده است.
حضرت فرمود: خير، آن که آخر به دنيا آمده بزرگ تر است، زيرا مادر در ابتداء به وسيله او؛ و سپس به وسيله آن که اول خارج شده، آبستن گرديده است.
و چون نطفه اولي در ابتداء وارد رحم شده و منعقد گرديده است، به همين جهت توان خروج از رحم مادر را ندارد، تا آن که نوزاد بعد از خودش خارج گردد؛ و پس از آن که راه براي اولي باز شد آن وقت مي تواند از رحم مادر خارج و وارد دنيا گردد. [1] .
بنابر اين، آن که نطفه اش اول منعقد شده است، دومين نوزاد محسوب مي شود، که به همين جهت بزرگ تر هم خواهد بود.
همچنين محمد بن فُضيل عزرمي حکايت کند:
روزي کنار کعبه الهي در حِجر اسماعيل زير ناودان طلا، در محضر پُر فيض ‍ امام جعفر صادق عليه السلام نشسته بودم.
ناگاه متوجه شديم که دو نفر با يکديگر در رابطه اين که باد از کجا و چگونه مي وزد نزاع مي کنند، و يکي به ديگري مي گويد: به خدا قسم! تو نمي داني باد از کجا مي وزد.
و چون سر و صداي آن ها بالا گرفت، امام جعفر صادق عليه السلام به آن که بيشتر ادعا مي کرد، خطاب نمود و فرمود: آيا تو خودت مي داني که باد از کجا و چگونه مي وزد؟
اظهار داشت: خير، من نمي دانم؛ وليکن از مردم چيزهايي را در اين رابطه شنيده ام.
محمد عزرمي در ادامه داستان گويد: من به امام صادق عليه السلام عرض ‍ کردم: ياابن رسول اللّه! شما خود بيان فرمائيد که باد از کجا و چگونه مي وزد؟
حضرت فرمود: باد، زير رکن شامي، در کنار کعبه الهي زنداني است، وقتي خداوند تبارک و تعالي اراده وزش آن را نمايد، مقداري از آن را آزاد مي سازد.
پس چنانچه آن باد از جنوب کعبه خارج شود، باد از سمت جنوب مي وزد.
ولي اگر از شمال آن خارج گردد، آن را باد شمال گويند.
و اگر از مشرق باشد، آن را باد صبا خوانند.
و اما چنانچه از مغرب باشد، باد دبورش گويند.
و سپس امام عليه السلام در ادامه فرمايش خود افزود: دليل و علامت آن اين است که هميشه در تابستان و زمستان اين رکن شامي متحرک مي باشد.[2] .

پی نوشت ها:
[1] کافي: ج 6، ص 53، ح 8، وسائل الشّيعة: ج 21، ص 497.
[2] بحارالانوار: ج 60، ص 8، ح 7.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir